5 Հունիս 2012 - 06:56 AMT
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) հունիսի 4-ի առավոտյան հրատապ նամակ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին Հայաստանի Տավուշի մարզի վրա ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման կապակցությամբ, որը համընկել է Քլինթոնի այցի հետ Հարավային Կովկաս: «Տավուշի մարզի Բերդավան և Չինար գյուղերի մոտ կատարված հարձակումը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի սահմանների մոտ լարվածության սրման և հարձակումների շարքից վերջինն է»,- նշվում է նամակում: ANCA-ն հիշեցնում է, որ հարձակման արդյունքում սպանվել է 3 և վիրավորվել է 5 հայ զինվոր:
«Ադրբեջանի ագրեսիան պետքարտուղար Քլինթոնի ժամանման օրը ցույց է տալիս, որ Բաքուն շարունակում է հանդուգն գործողությունները և հանդես գալիս տարածաշրջանում արդար և ամուր խաղաղության հեռանկարի դեմ»,- գրում է ANCA-ի նախագահ Քեն Խաչիկյանը: Նա ընդգծել է, որ Օբամայի վարչակազմը վաղուց պետք է հրաժարվի արհեստական պարիտետի պրակտիկայից: «Դա անհաջող քաղաքականություն է, որովհետև բռնությունից ձեռնպահ մնալու անատամ կոչերը հակամարտության կողմերին միակ պատասխանն են ադրբեջանական ագրեսիային և պատերազմի վերսկսման սպառնալիքին»,- ընդգծել է Խաչիկյանը:

4 Июнь 2012 - 20:35 AMT
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) утром 4 июня направил срочное письмо госсекретарю США Хиллари Клинтон в связи с нападением азербайджанских вооруженных сил на Тавушскую область Армении, которое совпало с ее визитом на Южный Кавказ. «Нападение, которое произошло около сел Бердаван и Чинар Тавушской области, представляет собой последнее в серии нападений и эскалации напряженности у границ Армении и Нагорного Карабаха», – отмечается в письме. ANCA напоминает, что в результате нападения было убито 3 и ранено 5 армянских солдат.
«Агрессия Азербайджана в день прибытия госсекретаря Клинтон показывает, что Баку продолжает наглые действия и выступает против перспективы справедливого и прочного мира в регионе», – пишет председатель ANCA Кен Хачикян. Он подчеркнул, что администрации Обамы давно пора отказаться от практики искусственного паритета. «Это неудачная политика, потому что беззубые призывы к сторонам конфликта воздерживаться от насилия являются единственным ответом на азербайджанскую агрессию и угрозу возобновления войн», – подчеркнул Хачикян.