Ռուսաստանը մտահոգված է իրավիճակի սրմամբ ադրբեջանական և հայկական զորքերի շփման գծում, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը: Ըստ նրա, հակամարտության սրացումն անթույլատրելի է, Ռուսաստանը կսատարի կողմերին կարգավորման խաղաղ ուղիների որոնման հարցում:
Լուկաշևիչն ասաց, որ Ռուսաստանը մտահգոված է շփման գծում արձանագրված միջադեպերով, որի արդյունքում զինծառայողներ են զոհվել:
Նա հայտարարել է նաև, որ Ռուսաստանը, լինելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ և ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդ, հորդորում է կողմերին ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից և որոնել խաղաղ կարգավորման ուղիներ:
Լուկաշևիչը հիշեցրել է Ադրբեջանի, Ռուսաստանի ու Հայաստանի նախագահների համատեղ հայտարարության մասին Սոչիում, որտեղ ասվում է խաղաղ բանակցությունները շարունակելու անհրաժեշտության մասին:
Լուկաշևիչը նաև ասել է, որ հունիսի 18-ին Փարիզում տեղի կունենա Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը միջնորդների մասնակցությամբ, որտեղ կքննարկվի նաև իրավիճակը շփման գծում: Բացի այդ, Լուկաշևիչը մեկնաբանել է ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափն՝ ասելով, որ այս ձևաչափը միջնորդական ջանքերի հիմնական տարրն է:

7 Июнь 2012 - 13:36 AMT
Россия обеспокоена ухудшением ситуации на линии соприкосновения азербайджанских и армянских войск, заявил представитель МИД России Александр Лукашевич. По его словам, эскалация конфликта недопустима, Россия будет поддерживать стороны в поисках пути мирного урегулирования конфликта.
Лукашевич подчеркнул, что Россию беспокоят инциденты на линии соприкосновения, в результате которых погибли множество военнослужащих.
Он также заявил, что Россия, являясь сопредседателем Минской группы ОБСЕ и посредником в карабахском урегулировании, призывает стороны отказаться от использования силы и искать пути мирного урегулирования конфликта.
Лукашевич напомнил о совместном заявлении президентов Азербайджана, России и Армении, сделанном ими в Сочи. Напомним, что в заявлении президентов говорится о том, что следует продолжать мирные переговоры.
Также Лукашевич подчеркнул, что 18 июня в Париже пройдет встреча глав МИД Азербайджана и Армении и посредников МГ ОБСЕ, на которой будет обсуждаться ухудшение ситуации на линии соприкосновения. Кроме этого, Лукашевич прокомментировал формат Минской группы ОБСЕ, отметив, что данный формат является основным элементом посреднических усилий и процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Сегодня же азербайджанские СМИ сообщили, что еще один солдат азербайджанской армии Джабраилов Рамиль Дилавяр оглу утонул в реке Кура.