Այսօր`ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում ընթացող անվտանգության հարցերի պատասխանատու բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջազգային երրորդ համաժողովի վերջին օրը ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն առանձնազրույց է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև անվտանգության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընթացքը, ինչպես նաև սեպտեմբերի վերջին Արթուր Բաղդասարյանի` Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք այցին վերաբերող հարցեր, հայտնում է ԱԱԽ մամլո ծառայությունը:
Համաժողովի շրջանակներում ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել մի շարք երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների, այդ թվում` Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Անդրեյ Կլյուևի, Լյուքսեմբուրգի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության գերագույն հանձնակատար Ռոլանդ Բոմբարդելլայի, Ռումինիայի նախագահի` անվտանգության հարցերով խորհրդական Յուլիան Ֆոտայի, Ավստրիայի անվտանգության քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավար Գերհարդ Յանդլի և Ալժիրի Դեմոկրատական Հանրապետության նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Մուհամեդ Ռեզագ Բառայի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության խորացման և անվտանգության ոլորտում միջազգային փոխգործակցության խթանմանն առնչվող հարցեր:

В пятницу в Санкт-Петербурге в рамках Международной конференции по вопросам национальной безопасности секретарь Совета национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Багдасарян встретился с секретарем Совета безопасности России Николаем Патрушевым.
Как сообщает пресс-служба СНБ Армении, во время встречи обсуждались вопросы двухстороннего сотрудничества между странами по вопросам безопасности, а также вопросы, связанные с визитом Артура Багдасаряна в Россию в конце сентября.
В рамках конференции прошли встречи Багдасаряна с представителями ряда стран, в том числе с секретарем Совета по национальной безопасности и обороне Украины Андреем Клюевым, верховным комиссаром СНБ и обороны Люксембурга Роландом Бомбарделлой, советником по вопросам безопасности президента Румынии Юлианом Фотаем, руководителем отдела по безопасности Австрии Герардом Яандлем и советником по национальной безопасности Алжира Мохаммедом Реза Бараем.
В ходе встреч поднимались вопросы углубления двухстороннего сотрудничества стран по вопросам национальной безопасности.