8 Հունիս 2012 - 16:52 AMT
Նիդերլանդների հավաքականի ֆուտբոլիստները ռասիստական վիավորանքների են արժանացել երկրպագուների կողմից` լեհական Կրակովում մարզվելու ժամանակ, որտեղ նախապատրաստվում են ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությանը, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հաղորդման համաձայն, Թիմի մի քանի ֆուտբոլիստներ, որոնց թվում նաև մի քանի սևամորթներ, լսել են կապիկներին բնորոշ ձայներ, ինչի արդյունքում անցել են դաշտի մյուս կողմը:
Նիդերլանդների ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարությունը չի բողոքել ՈւԵՖԱ-ին, սակայն Միության ներկայացուցիչներն իրենք են դիմել հոլանդացիներին` մամուլում այս փաստն արձանագրվելուց հետո:
Եվրոպայի առաջնությունը մեկնարկում է հունիսի 8-ին Վարշավայում, առաջին խաղում կխաղան Լեհաստանի և Հունաստանի հավաքականները:

Футболисты сборной Нидерландов подверглись расистским оскорблениям со стороны болельщиков во время тренировки в польском Кракове, где проводят подготовку к чемпионату Европы, сообщает ИТАР-ТАСС.
Согласно сообщению, несколько футболистов команды, в которой есть и темнокожие представители, услышали обезьянье уханье, в связи с чем перешли на другую половину поля.
Руководство Федерации футбола Нидерландов не стало жаловаться в Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА), но представители Союза сами обратились к голландцам после обнародования этого факта в прессе.
В УЕФА решили не начинать расследование этого инцидента, но в случае повторения пообещали принять меры.