Ադրբեջանում համընդհանուր մոբիլիզացիայի կարիք չկա, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվական ապահովվածության և քաղաքական վերլուծության բաժնի վարիչ Էլնուր Ասլանովը: Ըստ նրա, «Ադրբեջանն ունի հզոր բանակ, և ներկայումս համընդհանուր մոբիլիզացիայի կարիք չկա»:
Մինչ այդ միջազգային փորձագետները, այդ թվում` թուրք, խոստովանում են, որ տարածաշրջանում ամենամարտունակ բանակը Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերն են:
Երևի Ադրբեջանում դեռևս շատ կամիկաձեներ կան, որոնց ադրբեջանական հրամանատարությունն ուղղարկում է մահվան` Հայաստանի և Արցախի դեմ դիվերսաիաներ կազմակերպելով և հետո փորձելով նրանց մահը անիմաստ պատճառաբանություններով բացատրել:

В Азербайджане нет необходимости во всеобщей мобилизации, заявил заведующий отделом политического анализа и информационного обеспечения администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов. По его словам, у «Азербайджана – мощная армия, и необходимости во всеобщей мобилизации в данный момент нет».
Между тем, международные эксперты, в том числе и турецкие, признают, что самой боеспособной армией в регионе являются Вооруженные силы Республики Армения.
Видимо, в Азербайджане еще есть немалое количество камикадзе, которых азербайджанское командование отправляет на верную гибель, устраивая диверсии против Армении и Арцаха, потом пытаясь оправдать их смерть нелепыми причинами.
В течение последних нескольких дней азербайджанская сторона постоянно нарушает режим прекращения огня, обстреливая армянские приграничные села, а также проводя диверсионные мероприятия на границе с Арменией и Арцахом.