11 Հունիս 2012 - 09:34 AMT
Հունիսի 12-ին Իսրայելի Քնեսեթի ընդլայնված նիստում տեղի կունենա 1915թ. Հայոց ցեղասպանության 97-ամյակի թեմայի հանրային քննարկումը: Քննարկման նախաձեռնողը «Մերեց» կուսակցության անդամ Զահավա Գալյոնն է, որը ստացել է Քնեսեթի խոսնակ Ռեուվեն Ռիվլինի աջակցությունը, որը «Լիկուդից» է ընտրված:
Ինչպես գրում է Haaretz-ը, միայն ընդլայնված նիստով գործը չի ավարտվի՝ Հայոց ցեղասպանության թեման կարծարծվի նաև Քնեսեթի հանձնաժողովներից մեկում:
Ըստ պարբերականի, հավանաբար, սա յուրօրինակ դեմարշ է Թուրքիայի իշխանությունների դեմ: Այն տեղի կունենա պետական հսկիչ Միխի Լինդեշտրաուսի թուրքական «Մավի Մարմարա» նավի գրավման ժամանակ Իսրայելի բանակի գործողությունների մասին զեկույցի ներկայացման նախօրեին, գրում է IzRus-ը:

11 Июнь 2012 - 09:12 AMT
На пленарном заседании Кнессета 12 июня пройдет публичное обсуждение темы 97-летия Геноцида армян 1915 года. Инициатором обсуждения стала депутат от партии МЕРЕЦ Захава Гальон, которая заручилась поддержкой спикера Кнессета Реувена Ривлина («Ликуд»).
Как пишет израильская газета Haaretz, одним пленарным заседанием дело не кончится – тема Геноцида армян будет поднята и в одной из комиссий Кнессета.
По данным издания, обсуждение, скорее всего, является своего рода демаршем в адрес властей Турции. Оно пройдет за день до публикации отчета госконтролера Михи Линденштрауса по поводу действий израильской армии в ходе захвата турецкого судна «Мави Мармара», на борту которой на прорыв блокады Газы шли турецкие исламисты, 9 из которых были убиты при абордаже, пишет IzRus.