11 Հունիս 2012 - 12:25 AMT
Ադրբեջանական կողմի «ռազմաճակատային լուրերը» հաճախ վատ ֆիլմի վատ սցենար են հիշեցնում: Արդեն սովորական են դարձել մշտական հաղորդագրությունները «ականների վրա պայթածների, գետում խեղդվածների, բետոնի պատի տակ մնացած և ինքնասպան եղած զինծառայողների մասին»: Այդ փաստերի ետևում իրականում Հայաստանի ու Արցախի դեմ վերջին անհաջող դիվերսիաների ժամանակ սպանված ադրբեջանական բանակի զինծառայողներն են:
Խաղաղ ադրբեջանցիների դեմ «նենգ հայերի» հարձակումների սցենարների որոշ մանրամասներ մի քանի տարին մեկ կրկնվում են, ինչպես պատահեց նաև այս անգամ: Ադրբեջանական ստորաբաժանումներն է «գրոհել» հայկական տրակտորը: Ինչպես գրում է ադրբեջանական ռեսուրսներից մեկը, «հակառակորդը հունիսի լույս 5-ի գիշերը փորձել է առաջ անցնել, օգտագործելով որպես քողարկում տրակտորը: Տրակտորը վնասազերծվել է ադրբեջանական դիրքերից արձակած կրակի արդյունքում և հայերի առաջխաղացման փորձը ձախողվել է»:
Վերհիշենք 2010թ. մարտի 17-ը: Ադրբեջանցի զինծառայողները տրակտոր են գնդակոծել Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի մոտ: Թեև այս անգմամ տրակտորը ադրբեջանական ստորաբաժանումների վրա չէր «հարձակվել», այլ գյուղաշխատանք էր իրականացնում: Լավ է, զոհեր չեն եղել:
Պարբերաբար ադրբեջանական մամուլում, հատկապես ամառվան մոտ, հաղորդագրություններ են հայտնվում այն մասին, թե հայկական կողմից Ադրբեջանի տարածք են ներխուժել օձեր ու հսկայական քանակի մորեխներ՝ նման հաղորդագրությունները նույնպես հենց այնպես չեն հայտնվում:

“Фронтовые вести” азербайджанской стороны зачастую напоминают плохой сценарий плохого фильма. Уже набили оскомину постоянные сообщения о массово «подорванных на мине, утонувших в Куре, задавленных бетонной стеной, погибших в результате самострела» азербайджанских солдатах, за которыми на самом деле скрываются убитые во время неудавшихся диверсий против Армении и Арцаха военнослужащие азербайджанской армии.
Некоторые нюансы сценария атак «коварных армян» на мирных азербайджанских военных повторяются раз в несколько лет, как случилось и в этот раз. Азербайджанские подразделения «атаковал» армянский трактор. Как пишет одни из азербайджанских ресурсов: «Противник в ночь с 4 июня на 5 июня попытался продвинуться вперед, используя в качестве прикрытия трактор. Трактор был подбит огнем с азербайджанских позиций и попытка продвижения армян провалилась».
Перенесемся на два года назад. 17 марта 2010 года. Азербайджанские военнослужащие обстреляли трактор на территории близ армянского села Коти Тавушской области. Хотя в тот раз трактор на азербайджанские подразделения “не нападал”, а проводил сельскохозяйственные работы. Благо, обошлось без жертв.
Периодически в азербайджанской прессе, особенно ближе к лету, появлялись сообщения о нашествии с армянской стороны на азербайджанские территории полчищ саранчи и змей, тоже, видимо, не просто так.