Հարավային Կովկասում և Միջին Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը մեկնաբանել է Արցախի և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին իրադրության վատթարացումը` հայտնելով, որ Դաշինքը հետևում է հակամարտության գոտում կատարվող իրադարձություններին և մտահոգված է իրադրության վատթարացմամբ: Նրա խոսքով` ՆԱՏՕ-ն չի միջամտում կատարվող իրադարձություններին, սակայն օժանդակում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին` հանդիսանալով կառույցի համանախագահ:
Ջեյմս Ապատուրայը հայտնել է, որ Դաշինքը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ լուծման կողմնակիցն է, և հույս է հայտնել, որ իրադրությունը կկայունանա: Նա ընդգծել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ն հանդես է գալիս տարածաշրջանում իրադրության լարումը մեղմացնելու կողմից:
Հարավային Կովկասում և Միջին Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն ու Վրաստանի փոխվարչապետ Գեորգի Բարամիձեն այսօր պաշտոնապես բացել են ՆԱՏՕ-ի շաբաթը: Նրանք նաև կհանդիպեն կառավարական և ոչ կառավարական կառույցների ներկայացուցիչների, փորձագետների, լրագրողների և դիվանագետների հետ:

11 Июнь 2012 - 16:25 AMT
Спецпредставитель по Южному Кавказу и Средней Азии генерального секретаря НАТО Джеймс Аппатурай прокомментировал ухудшение ситуации на линии соприкосновения войск Арцаха и Азербайджана и на границе Азербайджана и Армении, заявив, что Альянс следит за происходящим в зоне конфликта и обеспокоен ухудшением ситуации. По его словам, НАТО не вмешивается в происходящие события, однако поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ, являясь сопредседателем структуры
Джеймс Аппатурай заявил о том, что Альянс является приверженцем мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы и выразил надежду, что ситуация стабилизируется. Он также подчеркнул, что НАТО выступает за деэскалацию ситуации в регионе.
Спецпредставитель по Южному Кавказу и Средней Азии генерального секретаря НАТО Джеймс Аппатурай и вице-премьер Грузии Георгий Барамидзе сегодня официально открыли Неделю НАТО. Они также встретятся с представителями правительственных и неправительственных структур, экспертами, журналистами и дипломатами.