13 Հունիս 2012 - 10:08 AMT
Հայոց ցեղասպանության զոհերի 100 ժառանգների կվճարվի 2.1 մլն դոլար: Կալիֆորնիա նահանգի Վարչական դատարանում դատական լսումների ընթացքում դատավոր Քրիստինա Սնայդերը հայտարարել է, որ եթե փաստաբանները համաձայնեն, ապա 100 հայցորդների չեկեր կտրամադրվեն:
Վճարումից հետո փոխհատուցումների հիմնադրամում պետք է մնա մոտ 700 հազար դոլար, իսկ որոշ հայտեր դեռևս գտնվում են դիտարկման փուլում:
Մի քանի տարի առաջ New York Life Insurance Co. և Axa ապահովագրական ընկերությունները համաձայնեցին ստեղծել 37.5 մլն դոլարի չափով հիմնադրամ` Հայոց ցեղասպանության այն զոհերի հետնորդներին փոխհատուցում վճարելու համար, ովքեր 1875-1923թթ այդ ընկերությունների ապահովագրական պոլիսներ են ունեցել:

Потомкам жертв Геноцида армян будет выплачена компенсация в размере $2.1 млн. Во время судебных в Окружном суде штата Калифорния слушаний окружной судья Кристина Снайдер заявила, если адвокаты согласятся на это, то чеки будут выданы 100 истцам.
После выплаты в компенсационным фонде должно остаться около $700 тыс, а некоторые иски еще находятся в процессе рассмотрения.
Несколько лет назад страховые компании New York Life Insurance Co. и Axa согласились создать фонд на сумму в $ 37.5 млн, для выплат компенсаций потомкам тех жертв Геноцида армян, которые в период с 1875 по 1923 годы являлись держателями страховых полисов этих компаний.