ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ջանքերը «արդյունք չտվեցին, ուստի Թուրքիան հուսով է, որ Ֆրանսիան կակտիվացնի իր դերը հիմնախնդրի լուծման գործում», La Croix ֆրանսիական թերթին տված հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի Եվրամիության գործերի նախարար Էգեմեն Բաղիշը, չորեքշաբթի օրը հաղորդում է Internethavadis թուրքական պորտալը:
Նրա խոսքով` Հայոց ցեղասպանությունը քննարկելու փոխարեն Ֆրանսիան «պետք է զբաղվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ և մտածի ադրբեջանցի փախստականների ճակատագրի մասին»:
Վերջերս ադրբեջանական կողմը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը` գնդակոծելով հայկական սահմանամերձ գյուղերը, ինչպես նաև դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելով Հայաստանի և Արցախի հետ սահմանին: Որոշ տվյալների համաձայն` հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշ-Ղազախ հատվածում ադրբեջանական ուժերի դիվերսիոն գործողությունների արդյունքում անցյալ շաբաթվա ընթացքում սպանվել է 21-25 ադրբեջանցի զինծառայող:
Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը ջանք չի խնայում իր զինծառայողների մահվան կամ վիրավորվելու զանազան պատճառներ հնարելու համար, որպեսզի կոծկի իր կորուստների իրական պատճառները:

Усилия России и Франции по решению нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ “не дали результатов, поэтому Турция надеется, что Франция активизирует свою роль в решение этого конфликта”, сказал министр Турции по делам Евросоюза Эгемен Багыш в интервью французской газете La Croix, сообщает в среду турецкий портал Internethavadis.
По его словам, вместо обсуждения Геноцида армян Франция “должна заняться решением нагорно-карабахского конфликта и подумать о судьбе азербайджанских беженцев ".
В последнее время азербайджанская сторона постоянно нарушает режим прекращения огня, обстреливая армянские приграничные села, а также проводя диверсионные мероприятия на границе с Арменией и Арцахом. По некоторым данным, на участке Тавуш-Казах армяно-азербайджанской границы в результате диверсионных действий азербайджанских сил в течение прошлой недели были убиты 21-25 азербайджанских военнослужащих.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро.