18 Հունիս 2012 - 07:11 AMT
Հենց սա Հայաստանի նկատմամբ շարունակակական սադրանքների է անհասկանալի, եթե չասել ավելին, արձագանքի պատճառը: Ջեան Շահինը և Ռոբերտ Մենդեզը պարզ կերպով հասկացնել են տվել, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները չպետք է հիմնվեն միայն էներգետիկայի վրա, այլ պետք է արտահայտեն ժողովրդավարության կազմավորման և մարդու իրավունքների, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը վերաբերող ֆունդամենտալ հարցեր: Սակյան սրանք միայն սենատորի բարի ցանկություններն են. իրականում Սպիտակ տան աշխատակազմը, դեռևս Բիլ Քլինթոնի ժամանակներից, հույս ունի, որ ադրբեջանական նավթը կմատակարարվի Եվրոպա և այդ կերպ նվազագույնի կհասցվի Իրանից մատակարարվող նավթի ծավալը: Առհասարակ, հետաքրքիր է, թե ինչպես նավթի պաշարներով 19-րդ հորիզոնականում գտնվող Ադրբեջանը կարող է մրցակցել Իրանի հետ, որն ունի նավթի պաշարների 1/3: Սակայն սա զուտ հռետորական հարց է. ԱՄՆ-ն լսում և տեսնում է այն, ինչ ուզում է: Այս առնչությամբ Մորնինգսթարի առաջադրումը միանգամայն արդարացված է թվում` մի մարդ, ով համակարգել է Եվրասիայի էներգետիկան, պետք է դառնա ԱՄՆ դեսպան: Եվ եթե Մեթյու Բրայզան չափազանց անցանկալի էր Բաքվում դեսպանի պաշտոնում, ապա ներկայիս թեկնածուի առաջադումը ավելի լուրջ է և այն տապալելն էլ ավելի դժվար կլինի: Ռիչարդ Մորնինգսթարը կարյերային նվաիրված դիվանագետ է և իր արտահայտություններում ավելի պատասխանատու կլինի: Համենայն դեպս, այդպես է թվում: Ելույթ ունենալով լսումներին` սենատոր Մենդեզը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Հայաստանի սահմանին իրականացված ադրբեջանական դիվերսիաների, Ադրբեջանի նախագահի` պատերազմ սկսելու սպառնալիքների և այն խոսքերի վրա, որ «ադրբեջանցիների համար հայերը համար մեկ թշնամին են»: «Ի՞նչ եք կարծում, վերևում ասվածից հետո, Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելը համապատասխանու՞մ է ԱՄՆ հետաքրքություններին»,-հարցրել է սենատոր Մենդեզը: Ի պատասխան Ռիչարդ Մորնինգսթարը ասել է, որ ցանկացած ոչ արդյունավետ միջոցները միայն ավելացնում են լարվածությունը և էլ ավելի են դժվարացնում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Ընդ որում, նա զերծ է մնացել Ադրբեջանին` Հայաստանի նկատմամաբ սադրանքներ կազմակերպելու մեջ ուղղակիորեն մեղադրելուց:
Խոսելով Ադրբեջանին սպառազինություն վաճառելու մասին, Մորնինգսթարը ընդգծել է «Ադրբեջանի և Իրանի հարաբերություններում աճող լարվածության պատճառով, մենք պետք է Ադրբեջանին ռազմական օգնություն տրամադրենք և դա անենք այնպես, որպեսզի դա չկիրառվի Հայաստանի դեմ: Ի պատասխան դրան Ռոբերտ Մենդեզը ընդգծել է. «Ես երբևէ չեմ լսել, որ Իլհամ Ալիևը ասի. «Իմ գլխավոր թշնամին, կամ անհանգստության պատճառը Իրանն է», նա ասել է «Մեր հիմնական թշնամին հայերն են»: Ես կարծում եմ, որ սա նկատի ունենալով, Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելը մեծ խնդիր է ներկայացնում»:
Ռիչարդ Մորնինգսթարը նաև հայտարարել է, որ մտադիր է անձամբ այցելել Հին Ջուղա և անել հնարավոր ամեն բան` հայկական գերեզմանատան ոչնչացումը հետաքննելու համար: Սենատորի այն հարցին,արդյոք նա կանի դա, դեսպանի թեկնածու Մորնինգսթարը պատասխանել է, որ «շատ կջանա, եթե ստացվի»: Դրան ի պատասխան Ռոբերտ Մենդեզը նկատել է, որ պարզապես ցանկանում է հասկանալ արդյոք դեսպանը կայցելի Ջուղա, եթե Ադրբեջանի իշխանություններն արգելեն նրան անել դա: «Լավ, ես խոստանում եմ, որ կանեմ ամեն բան, կմեկնեմ Ջուղա` գերեզմանատների ոչնչացումը հետաքննելու և Ադրբեջանում հայկական եկեղեցու իրավունքները պաշտպանելու համար»,-պատասխանել է Ռիչարդ Մորնինգսթարը: Սենատոր Մենդեզը կոչ է արել դեսպանի թեկնածուին նշանակվելու դեպքում ճիշտ օգտագործել իր դիրքը և ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա նաև հարցրել է Մորնինգսթարին, արդյոք նրա համար վիճելի են 1915թ Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած «միջադեպերը» և հայերի սպանությանն առնչվող փաստերը: Նա պատասխանել է` ոչ:
Սենատի հանձնաժողովը, ամենայն հավանականությամբ կհաստատի Բաքվում դեսպանի նրա թեկնածությունը: Ճիշտ է, հնարավոր է, որ սենատորները կրկին վետոյի առիթ գտնեն, իսկ առիթներ շատ կլինեն: Կա ևս մեկ հանգամանք` Օբամայի վարկանիշը անկում է ապրում և անհրաժեշտության դեպքում նա պարզապես կարող է սառեցնել նշանակումը, եթե չլինի թուրք-ադրբեջանական լոբբիի ճնշումը: Սակայն վերջին ժամանակներս Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև լուրջ տարաձայնություններ են նշմարվում, որոնք դեռևս չեն հրապարակայնացվում, քանի որ Թուրքիայի ԱԳՆ սա վաղաժամ է համարում: Սրա նկատմամբ դեսպանի նշանակումը ոչ մի նշանակություն կարող է չունենալ: Ամեն դեպքում, պարզ է մի բան` ԱՄՆ-ն լուրջ է վերաբերում Ադրբեջանին և Իլհամ Ալիևին և նշանակումը պետք է կայանա: Անկանխատեսելիություն ու ավամտյուրաների նկատմամբ կրքոտ վերաբերմունքը կարող են Ալիևին դրդել ռազմական գործողություններ սկսել: Իսկ դա, հաստատ, չի համապատասխանում ԱՄՆ-ի և համաշխարհային հանրության շահերին:

В этом и причина невнятной, если не сказать больше, реакции на продолжающиеся провокации в отношении Армении. Джеан Шахин и Роберт Менендез ясно дали понять, что американо-азербайджанские отношения не должны основываться только на энергетике, а должны отражать фундаментальные вопросы построения демократии и защиты прав человека, а также поиску мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Но это лишь благие намерения сенатора, на самом деле администрация Белого дома, еще со времен Билла Клинтона надеется на поставки азербайджанской нефти в Европу и с ее помощью свести к минимуму поставки из Ирана. Вообще интересно получается, как Азербайджан, находящийся на 19 месте по запасам нефти может конкурировать с Ираном, у которого третья часть запасов нефти. Но этот вопрос чисто риторический – США видят и слышат то, что им хочется видеть и слышать. В этой связи номинация Морнингстара выглядит вполне оправданной – человек, курировавший энергетику в Евразии, должен стать послом США. И если Мэтью Брайза был слишком одиозным для посла в Баку, то нынешняя номинация более серьезная и провалить ее будет трудно. Ричард Морнингстар является карьерным дипломатом и в своих заявлениях будет более ответственен. Так, по крайней мере, кажется. Выступая на слушаниях, сенатор Менендез обратил особое внимание на последние азербайджанские диверсии на границе Армении, угрозы президента Азербайджана Ильхама Алиева начать войну и его слова о том, “армяне – враг номер один для азербайджанцев”. “Как вы считаете, с учетом всего вышесказанного продажа военной техники Азербайджану отвечает интересам США?”, – спросил сенатор Менендез. В ответ Ричард Морнингстар, что любые контрпродуктивные меры только усиливают напряженность и еще больше затрудняют решение карабахского конфликта. При этом он воздержался от прямого обвинения Азербайджана в провокациях в отношении Армении.
Говоря о продаже вооружения Азербайджану, Морнингстар отметил: “Из-за возрастающего напряжения в отношениях Азербайджана с Ираном, мы должны оказывать Азербайджану военную помощь и делать это таким образом, чтобы она не была использована против Армении. В ответ на эти слова Роберт Менендез отметил: “Я никогда не слышал, чтобы Ильхам Алиев говорил: “Мой главный враг или предмет моего беспокойства – безопасность Ирана”, он говорил: «Наш основной враг – армяне». Я считаю, что в свете того, что случилось, продажа военной техники Азербайджану является большой проблемой”. Ричард Морнинстар также заявил, что намерен лично посетить Старую Джугу (Джульфу) и сделать все возможное для расследования уничтожения армянского кладбища. На вопрос сенатора о том, действительно ли дипломат сделает это, кандидат на пост посла ответил, что «очень постарается, если удастся». На что Роберт Менендез заметил, что просто хочет понять, будет ли посол посещать Джульфу, если власти Азербайджана запретят ему это сделать. « Хорошо, я обещаю, что сделаю все, что в моих силах, поеду в Джульфу для расследования уничтожения кладбища и для того, чтобы защитить права армянской церкви в Азербайджане», – ответил Ричард Морнингстар. Сенатор Менендез призвал кандидата на пост посла в случае назначения правильно использовать свое положение и признать Геноцид армян. Он также спросил Морнингстара, являются ли для него спорными «инциденты» 1915 года в Османской империи и факты убийства армян. Посол ответил, что нет.
Сенатская комиссия, скорее всего утвердит кандидатуру посла в Баку. Правда, может быть, что сенаторы опять найдут повод для вето – благо, поводов будет достаточно. Есть еще одно обстоятельство – рейтинг Обамы неуклонно падает и он, в случае чего, может просто заморозить назначение, если не будет давления турецко-азербайджанского лобби. Однако в последнее время между Турцией и Азербайджаном наметились серьезные разногласия, пока не афишируемые, поскольку МИД Турции считает это преждевременным. Назначение посла к этому может не иметь никакого отношения, а может и иметь. В любом случае, ясно одно – США серьезно относятся к Азербайджану и Ильхаму Алиеву и назначение должно состояться. Непредсказуемость и страсть к авантюрам может подтолкнуть Алиева к началу военных действий. А это точно не входит в интересы США, да и всего мирового сообщества.