19 Հունիս 2012 - 12:56 AMT
EuFoA. Լարվածության աճը Ղարաբաղի շուրջ դրամատիկ հետևանքներ կունենա Մերձավոր Արևելքի ու Եվրոպայի համար
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» ՀԿ-ն կիսում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հիասթափությունը հունիսի 18-ին կայացած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների փարիզյան հանդիպումից և սատարում է այն կոչերին, որ առկա են մեքսիկական Լոս Կաբոսում G-20 շրջանակներում ընդունած Ռուսաստանի, ԱՄՆ ու Ֆրանսիայի նախագահների կոչերին: Ինչպես ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ. «Մասնավորապես, մենք ափսոսում ենք, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցները, մասնավորապես դիպուկահարների ետ քաշումը շփման գծից, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների մշակումն ու շփումների հաստատումը երկրների բնակիչների միջև: Լարվածության աճը Ղարաբաղի շուրջ դրամատիկ հետևանքներ կունենա Մերձավոր Արևելքի ու Եվրոպայի համար»:
«Անտեսելով Սոչիում ձեռք բերված համաձայնությունը Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև, Բաքուն պայմանավորում է առաջընթացը զորքերի դուրս բերմամբ: Հասկանալի պատճառներով, զորքերի դուրս բերումը Մադրիդյան սկզբունքներում նշվում է որոշակի համատեքստում՝ Ղարաբաղի անվտանգության երաշխիքների ու միջանկյալ կարգավիճակի պահպանման հետ միասին: Որպես նախապայման զորքերի միակողմանի դուրս բերման պահանջն ոչ այլ ինչ է քան ցինիզմ և նշանակում է, որ Բաքուն մերժում է ցանկացած դիվանագիտական քայլ, որ առաջարկում է ԵԱՀԿ-ն»,-հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքը: Ըստ նրա, նոր պատերազմն ավերիչ հետևանքներ կունենա երկու կողմերից և կոչնչացնի Ադրբեջանի նավթարդյունաբերությունը, որը երկրի բարեկեցության ու ռազմական բյուջեի աղբյուրն է:
EuFoA-ն կրկին կոչ է անում ԵՄ-ին և այլ միջազգային կառույցներին դադարեցնել «երկու կողմերին ուղղված հորդորները» ու նշել ակնկալվող կոնկրետ քայլերը կողմերից յուրաքանչյուրից: Դա ավելի շատ կնպաստի արդյունավետ բանակցություններին ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում, քան այլասերված անաչառությունը, այն դեպքում, երբ որոշ խնդիրների մեղավորը միայն մեկ կողմն է:

Общественная организация “Европейские друзья Армении” разделяет разочарование президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ состоявшейся 18 июня в Париже встречей глав МИД Армении и Азербайджана, а также поддерживает призывы, отраженные в принятом в рамках саммита G-20 в мексиканском Лос-Кабосе заявлении президентов России, США и Франции Владимира Путина, Барака Обамы и Франсуа Олланда. Как отмечается пресс-релизе организации, «В частности, мы сожалеем, что Азербайджан продолжает блокировать меры по укреплению доверия, в частности, отвод снайперов с линии соприкосновения, разработку механизмом расследования инцидентов и установление контактов между населением стран. Нагнетание напряженности в зоне карабахского конфликта может иметь драматические последствия для всего Южного Кавказа, а также для Ближнего Востока и Европы».
«Игнорируя достигнутое в Сочи соглашение президентов России, Армении и Азербайджана, Баку обуславливает любой прогресс выводом войск. По понятным причинам, в Мадридских принципах вывод войск указывается в определенном контексте вместе с гарантией безопасности и сохранения промежуточного статуса Карабаха. Предъявление в качестве предусловия одностороннего вывода войск более чем цинично и означает, что Баку отвергает любые дипломатические шаги, предложенные ОБСЕ”, – заявил генеральный секретарь EuFoA Майкл Кембек. По его словам, новая война приведет к разрушительным потерям с обеих сторон, и уничтодит нефтяную индустрию Азербайджана, которая является источником благополучия и военного бюджета этой страны.
EuFoA вновь призывает ЕС и другие международные структуры прекратить свои призывы “к обеим сторонам” и вместо этого указать, какие конкретные шаги они ожидают от каждой из стороны Это будет больше содействовать эффективным переговорам в рамках Минской группы ОБСЕ, чем извращенная беспристрастность, в то время как в определенных проблемах виновата лишь одна из сторон.