29 Սեպտեմբեր 2004 - 12:51 AMT
ՀԱՅ ՕԴԱՉՈՒՆԵՐԸ ԴԱՐՁԵԼ ԵՆ ՀԱՍԱՐԱԿԱԾԱՅԻՆ ԳՎԻՆԵԱՅԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽԵԼԱՑՆՈՐՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԸ, ԳՏՆՈՒՄ Է ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ
Հասարակածային Գվինեայում պետական հեղաշրջման փորձին մեղսակցության համար 19 այլ անձանց թվում մեղադրվող հայ օդաչուները 200 տոկոսով անմեղ են: Այդ մասին հայտարարել է գերմանական Central Asian Logistics ավիաընկերության նախագահ Թոմաս Ռայներդը, հաղորդել է «Արմինֆո» գործակալությունը` վկայակոչելով «Ազատություն» ռադիոկայանը: Նրա խոսքերով, հայ օդաչուները պետք է պահեստամասեր փոխադրեին Հասարակածային Գվինեա նավթային ճյուղում օգտագործման համար եւ, ինչպես եւ ընկերությունը, ոչ մի առնչություն չունեն երկրի ղեկավարության կողմից առաջադրվող մեղադրանքների հետ: «Մենք այդ երկրի նախագահի խելացնորության զոհն ենք դարձել», -նշել է Թոմաս Ռայներդը: Միաժամանակ նա հաստատել է հաղորդագրություններն այն մասին, որ Մալաբոյում գերմանական ընկերության ներկայացուցիչ Գերհարդ Մերցը ձերբակալությունից մի քանի օր հետո մահացել է բանտում ոչ թե մալարիայից, ինչպես պնդում են Հասարակածային Գվինեայի իշխանությունները, այլ ինչպես ցույց են տվել մարմնի հերձման արդյունքները, խոշտանգումներից: Նրա խոսքերով, գերմանական ընկերությունը փորձում է օգնել հայ օդաչուներին, ինչին խոչընդոտում են Հասարակածային Գվինեայի իշխանությունները, հայտարարելով, թե այդ գործին կարող է միջամտել միայն Հայաստանի դեսպանությունը, որպիսին այդ երկրում չկա:

29 Сентябрь 2004 - 12:51 AMT
Армянские пилоты стали жертвами паранойи президента Экваториальной Гвинеи, считает глава немецкой компании
Армянские пилоты, обвиняемые в числе 19 других лиц в попытке государственного переворота в Экваториальной Гвинее, на 200% невиновны. Об этом заявил председатель немецкой авиакомпании Central Asian Logistics Томас Райннерд, сообщило агентство “Арминфо”, ссылаясь на радиостанцию “Свобода”. По его словам, армянские пилоты должны были поставлять в Экваториальную Гвинею запасные части для использования в нефтяной отрасли и, как и сама компания, никакого отношения к предъявляемым властями страны обвинениям не имеют. “Мы стали жертвами паранойи президента Экваториальной Гвинеи”, – отметил Томас Райннерд. В то же время он подтвердил сообщения о том, что представитель немецкой компании в Малабо Герхард Мерц умер в тюрьме через несколько дней после ареста не от малярии, как утверждают власти Экваториальной Гвинеи, а как показали результаты вскрытия тела, от пыток. По его словам, немецкая компания пытается помочь армянским пилотам, чему, однако, препятствуют власти Экваториальной Гвинеи, заявляя, что вмешиваться в это дело может только посольство Армении, которого в стране нет.