27 June 2012 - 10:52 AMT
Ստամբուլում հունիսի 26-ին ստորագրվել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպության 20-ամյակին նվիրված հոբելյանական գագաթաժողովի հռչակագիրը: Հռչակագիրը ստորագրվել է միայն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հեռացրել է փստաթղթից իր առաջարկած ուղղումները: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել դիվանագիտական աղբյուրը, Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները ԵՄ ճնշման ներքո կարողացել են համոզել Բաքվին հրաժարվել հռչակագրում քաղաքական ենթատեքստ ունեցող դրույթներից, քանի որ հակառակ դեպքում Երևանը հռչակագիրը չէր ստորագրի:
Ինչպես հայտնել է աղբյուրը, այդ դրույթներն աստիճանաբար են հեռացվել ըստ Թուրքիայի ներկայացուցիչների բանակցությունների հայկական ու ադրբեջանական կողմերի հետ:

27 Июнь 2012 - 10:27 AMT
В Стамбуле 26-го июня была подписана декларация 20-го юбилейного саммита Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). Декларация была подписана после того, как Азербайджан удалил из документа все свои поправки. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net дипломатический источник, высокопоставленные официальные лица Турции под давлением ЕС смогли убедить Баку отказаться от политически мотивированных положений декларации, так как в противном случае Ереван отказывался подписывать документ.
Как сообщил источник, эти положения были удалены постепенно в соответствии с результатами переговоров представителей Турции с армянской и азербайджанской сторонами.