28 Հունիս 2012 - 14:17 AMT
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը մտադիր է անձամբ այցելել Լոնդոնի 2012թ. Օլիմպիական խաղերը, որոնք մեկնարկում են մեկ ամսից:
MIGNews-ի հաղորդմամբ, Իրանի Օլիմպիական կոմիտեի քարտուղար Բահրամ Ափշար-զադեն հաղորդել է, որ ԻԻՀ նախագահը ծրագրում է Լոնդոն մեկնել հուլիսի 26-ին` բացման արարողությունից մեկ օր առաջ:
Դրա հետ մեկտեղ դեռևս պարզ չէ` արդյոք Ահմադինեժադը մտադիր է այցելել ինքնին արարողությունը, թե պարզապես ուզում է դիտել մրցություններն ու աջակցել իր երկրի մարզիկներին:
Լոնդոնում Օլիմպիադայի ժամանակ Իրանը կներկայացնեն մոտ 50 մարզիկներ, որոնք հանդես կգան տարբեր մարզաձևերում, այդ թվում` ծանրամարտ, թեթև աթլետիկա, ըմբշամարտ, հրաձգություն և սեղանի թենիս:

28 Июнь 2012 - 13:17 AMT
Президент Ирана Махмуд Ахмадинеджад намерен лично посетить Олимпийские игры 2012 в Лондоне, которые стартуют через месяц.
По сообщению MIGNews, секретарь иранского Олимпийского комитета Бахрам Апшар-заде сообщил, что президент ИРИ планирует вылететь в Лондон 26 июля, за день до церемонии открытия.
В то же время пока неясно, намерен ли Ахмадинеджад посетить саму церемонию или просто хочет посмотреть соревнования и поболеть за спортсменов своей страны.
В ходе Олимпиады в Лондоне Иран представят около 50 спортсменов, которые примут участие во многих видах состязаний, в том числе в тяжелой атлетике, легкой атлетике, борьбе, стрельбе и настольном теннисе.
"Я планирую лететь вместе с президентом. Различные проверки показали, что никаких особых препятствий к этому нет", – сказал Апшар-заде. "Как и на Олимпиаде-2008, президент посмотрит соревнования и поболеет за спортсменов", – добавил он.