2013թ. թեստային կդառնա ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, գտնում է «Կովկասի լրատու» տեղեկատվական-վերլուծական գործակալության գլխավոր խմբագիր, Լոմոնոսովի անվան ՄՊՀ պատմական ֆակուլտետի դեկան Ալեքսեյ Վլասովը:
«Վերջին իրադարձություններն ադրբեջանական ու հայկական զորքերի շփման գծում ցույց են տալիս, որ խաղաղությունը սպառնալիքի տակ է»,-ուրբաթ օրը հայտարարել է նա ուրբաթ օրը Բաքվում «Ադրբեջանա-ռուսական համագործակցությունը ժամանակակից փուլում և ընթացիկ իրավիճակը տարածաշրջանում» թեմայով մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ռուսաստանն, ըստ նրա, հակամարտության կարգավորման ամենակարևոր միջնորդներից է, սակայն Բաքուն ու Երևանը պետք է քաղաքական կամք դրսևորեն:
Ռուսաստանից բացի, ԵԱՀԿ ՄԽ այլ երկրներ էլ կան, սակայն առաջընթացի ոչ ոք չհասավ, թեև ՌԴ նախագահը շատ ջանք ու ժամանակ ծախսեց դրա համար, ասել է Վլասովը:
«ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը իր տարածաշրջան այցելության ժամանակ նույնպես ընկալելի ռազմավարական առաջարկություններ հակամարտության լուծման վերաբերյալ չարեց, իսկ միջնորդները խնդիրներ ունեն»,-ասել է նա, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:

29 Июнь 2012 - 10:53 AMT
2013 год станет тестовым в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, считает главный редактор информационно-аналитического агентства "Вестник Кавказа", заместитель декана исторического факультета МГУ им. Ломоносова Алексей Власов.
"Последние события на линии соприкосновения азербайджанских и армянских войск показывают, что мир находится под угрозой", – сказал он в пятницу в Баку на пресс-конференции на тему: "Азербайджано-российское сотрудничество на современном этапе и текущая ситуация в регионе".
Россия, по его словам, один из самых важных посредников в урегулировании конфликта, но Баку и Ереван должны продемонстрировать свою политическую волю.
Помимо России, в Минскую Группу ОБСЕ входят и другие государства, однако подвижек никто так и добился, хотя со стороны президента России была проявлена и политическая воля и потрачено время, сказал Власов.
"От госсекретаря США Хиллари Клинтон во время ее недавнего визита в регион также не поступило внятных стратегических предложений по решению конфликта, а у посредников наблюдаются проблемы", – добавил он, передает Тренд.