Եվրո-2012-ի եզրափակիչը Իտալիայի ու Իսպանիայի հավաքականների միջև վստահվել է պորտուգալացի Պեդրու Պրոենսայի դատին:
Այս խաղաշրջանը աստեղային դարձավ Պինհալ Նովոյից ֆինանսական տնօրենի համար, որը նախորդ ամիս աշխատեց ՈւԵՖԱ Չեմպիոնների լիգայի վճռորոշ խաղում, երբ Մյունխենում «Չելսին» 11-մետրանոցով հաղթեց «Բավարիային»:
Կիրակնօրյա մենամարտը Կիևում 41-ամյա մրցավարի համար մրցաշարի 4-րդ խաղը կլինի: Խմբային փուլում նա սպասարկեց Իսպանիա-Իռլանդիա (4:0) և Շվեդիա-Ֆրանսիա (2:0) խաղերը: Բացի այդ, նրան վստահեցին Անգլիա-Իտալիա քառորդ եզրափակիչը, որը տեղի ունեցավ 5 օր առաջ Կիևում:
Պրոենսան եզրափակչում կաշխատի իր հայրենակիցներ Բերտինու Միրանդայի, Ռիկարդու Սանտուշի, Ժորժ Սոուզայի ու Դուարտե Գոմեշի հետ: Չորրորդ մրցավար է նշանակվել թուրք Ջյունեյգ Չաքյարը, իսկ պահուստային օգնականը կլինի նույնպես թուրք Բահադդին Դուրանը:

Финал EURO-2012 между сборными Италии и Испании доверено судить португальскому арбитру Педру Проэнса. Этот сезон стал звездным часом для финансового директора из Пинхал Ново, работавшего в прошлом месяце на решающем матче Лиги чемпионов УЕФА, когда в Мюнхене "Челси" по пенальти взял верх над "Баварией".
Воскресный поединок в Киеве станет для 41-летнего рефери четвертым матчем на турнире. На групповом этапе он обслуживал встречи Испания – Ирландия (4:0) и Швеция – Франция (2:0). Кроме того, ему доверили судить четвертьфинал Англия – Италия, состоявшийся пять дней назад в столице Украины.
Проэнса будет работать на финале вместе со своими соотечественниками Бертину Мирандой, Рикарду Сантушем, Жоржем Соуза и Дуарте Гомешом. Четвертым арбитром назначен турок Джюнейт Чакыр, а роль резервного помощника судьи отведена еще одному представителю Турции Бахаттыну Дурану.