Մոսկվայում տեղի է ունեցել ղարաբաղյան պատերազմի մասին պատմող երկար սպասված «Ընդհատված երգ» ֆիլմի թրեյլերի պրեմիերան հայ և ադրբեջանցի զինվորների մասին, որոնք ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հայտնվում են նույն փոսում:
Ֆիլմի հեղինակները մոսկվաբնակ հայեր են, որոնք որոշել են կինոյի լեզվով պատմել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բարդությունների ու ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Ֆիլմի ռեժիսոր Արիկ Մանուկյանը նշել է, որ ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա հոկտեմբերին: Անդրադառնալով աշխատանքների ձգձգմանը՝ Մանուկյանը նշել է, որ դա պայմանավորված է ադրբեջանցիների սադրանքներով:
Նկարահանման անդամները նշել են, որ որոշ ադրբեջանցի դերասաններ, նկարահանվելով որոշ հատվածներում, հրաժարվում էին հետագա մասնակցությունից նախագծին Ռուսաստանի ադրբեջանական համայնքի ղեկավարների ճնշման ներքո:
Հեղինակները ափսոսանք են հայտնել, որ Ադրբեջանում, գործելով խորհրդային՝ «չեմ տեսել, բայց դատապարտում եմ» սկզբունքով, որոշել են խոչընդոտել նախագծի իրականացմանը: «Պատճառները տեսանելի են՝ առաջինը, նրանք չեն ընդունում այն ամենն, ինչ անում են հայերը, անկախ բովանդակությունից ու նպատակից, երկրորդը՝ վախը, որ ֆիլմի միջոցով ղարաբաղյան հարցն ու դրա հետ կապված բոլոր իրադարձությունները կարող են ներկայացվել համաշխարհային հանրությանը չխեղաթույրված ձևով»,-հայտարարել է Արիկ Մանուկյանը: Հեղինակները նշել են, որ ֆիլմը ստեղծվել է բացառապես սեփական միջոցներով:
Նկարահանող խումբը հրաժարվել է նախագծի արտաքին ֆինանսավորումից, քանի որ բոլոր նման առաջարկները նախատեսում էին բովանդակային փոփոխություններ:
«Զենք ճոճելու ու անիմաստ սպառնալիքների ժամանակը անցել է: Ղարաբաղն ինքնորոշվել է ըստ այն ժամանակվա օրենքների դեռ 1988 թվականին, և այժմ հետադարձ ճանապարհ չկա: Ադրբեջանը պետք է արիություն ունենա ընդունելու այդ փաստն ու սատարելու հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ կառուցողական երկխոսությանը»,-հայտարարում են ժապավենի հեղինակները:

В Москве состоялась премьера трейлера долгожданного фильма «Прерванная песня» об армянском и азербайджанском солдатах, попавших в яму во время боевых действий в Карабахе 20 лет назад.
Авторы картины – московские армяне, которые решили языком кино рассказать о сложности армяно-азербайджанских отношений и карабахском конфликте. Режиссер ленты Арик Манукян отметил, что премьера самого фильма состоится в октябре. Касаясь вопроса столь длительной задержки картины (работы над ней начались еще в январе прошлого года) Манукян отметил, что это обусловлено с устроенными азербайджанской стороной провокациями.
Члены съемочной группы отметили, что были азербайджанские актеры, которые, снимаясь в нескольких эпизодах, отказывались от дальнейшего участия в проекте под давлением со стороны руководителей азербайджанской общины России.
Авторы выразили сожаление в связи с тем, что в Азербайджане, действуя по известному советскому принципу «не видел, но осуждаю», решили всячески препятствовать реализации проекта. «Причины лежат на поверхности: во-первых, неприятие всего, что делают армяне, вне зависимости от содержания и цели, а во-вторых – страх перед тем, что посредством фильма карабахский вопрос и все связанные с ним перипетии могут быть представлены мировой общественности в неискаженной форме»,- заявил Арик Манукян. Авторы отметили, что фильм создан исключительно на собственные средства. Съемочная группа отказалась от внешнего финансирования проекта, поскольку все поступившие предложения поддержки предусматривали искажение сюжета.
«Время бряцания оружием и бессмысленных угроз должно остаться позади. Карабах самоопределился согласно тогдашним законам еще в 1988 году, и сейчас обратного пути быть не может. Азербайджан должен найти в себе мужество признать этот факт и поддержать конструктивный диалог по нормализации отношений»,- заявляют авторы ленты.