7 Հուլիս 2012 - 11:12 AMT
Հուլիսի 4-ին Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը` հայաստանյան «Ֆեստա տուր» ավիաընկերության աջակցությամբ, Հռոմի ֆիլհարմոնիկ ակադեմիայի ամենամյա «Հուլիսյան այգիներ» փառատոնի շրջանակներում առաջին անգամ կազմակերպել էր «Հայաստանի օր» մշակութային միջոցառումների շարք: Այս մասին հաղորդում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության լրատվական բաժնից։
«Հայաստանի օրվա» շրջանակներում ցուցադրվել է իտալացի լրագրող Պիերո Մարացոյի «Արարատի զավակներ» վավերագրական կինոնկարը, տեղի են ունեցել դաշնակահարուհի Լիլիթ Խաչատրյանի և սոպրանո Ագնեսա Գյուրջյանի, ինչպես նաև Գևորգ Դաբաղյանի ղեկավարած դուդուկահարների եռյակի համերգները:
Միջոցառումներին ներկա էին Իտալիայում հավատարմագրված դիվանագետներ,իտալական մշակույթի և մամուլի, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ: Ներկա էր նաև Նարդոյի քաղաքապետը:

7 Июль 2012 - 11:36 AMT
4 июля посольство Армении в Италии при содействии армянской авиакомпании “Феста тур” в рамках ежегодной филармонической академии Рима “Июльские сады” впервые организовало цикл культурных мероприятий “Дни Армении”. Об этом сообщают в пресс-службе МИД РА.
В ходе программы “Дни Армении” был показан документальный фильм итальянского журналиста Пьеро Мараццо “Дети Арарата”, прошли концерты пианистки Лилит Хачатрян и сопрано Агнесы Гюрджян, а также трио дудукистов под руководством Геворка Дабахяна.
На мероприятиях присутствовали поверенные послы в Италии, представители итальянской культуры и прессы, представители армянской диаспоры, а также мэр города Нардо.