11 Հուլիս 2012 - 13:46 AMT
Մասիս Մայիլյան. Ադրբեջանի զորավարժությունները շփման գծում կապված են Արցախում սպասվելիք ընտրությունների հետ
Ռուսական Ria.ru լրատվական գործակալությունն այսօր տեղեկատվություն էր տարածել, որ Ադրբեջանը երեքշաբթի օրը զորավարժություններ է սկսել հայ-ադրբեջանական շփման գծում:
ԼՂՀ անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ զորավարժությունները, ամենայն հավանականությամբ, կապ ունեն հուլիսի 19-ին Արցախի Հանրապետությունում անցկացվելիք նախագահական ընտրությունների հետ.
«Ընդհանրապես նման զորավարժություններ պարբերաբար անցկացվում են թե´ Հայաստանի ՊՆ –ի կողմից, թե´ Ադրբեջանի, սակայն, քանի որ հենց ընտրությունների ժամանակաշրջնում են տեղի ունենում զորավարժությունները, ապա դա կարելի է կապել միայն ընտրությունների հետ»:
Մայիլյանը կարծում է, որ սա փորձ է ազդելու Արցախում ժողովրդավարական գործընթացների վրա. «Համոզված եմ, որ դա իրենց չի հաջողվի, և այստեղ ընտրությունները նորմալ կանցնեն ու ժողովուրդը ևս մեկ անգամ կհաստատի իր հավատարմությունը ժողավրդավարական արժեքներին»:

11 Июль 2012 - 14:13 AMT
Масис Маилян: Азербайджанские военные учения рядом с линией соприкосновения связаны с предстоящими выборами в Арцахе
Российское информационное агентство Ria.ru 11 июля распространило сообщение о том, что Азербайджан во вторник начал проводить военные учения на армяно-азербайджанской линии соприкосновения.
Председатель Общественного совета по внешней политике и безопасности Нагорно-Карабахской Республики Масис Маилян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что военные учения, организованные Азербайджаном, по всей вероятности, связаны с предстоящими 19 июля президентскими выборами в Арцахе.
“Вообще подобные учения обычно проводятся и со стороны Армении, и со стороны Азербайджана, однако, поскольку они проходят именно накануне выборов, их можно связать лишь с этим событием”.
Маилян считает, что это очередная попытка повлиять на демократические процессы в Арцахе: “Я уверен, что им это не удастся, и выборы пройдут успешно, а народ Арцаха еще раз докажет свою верность демократическим ценностям”.