18 Հուլիս 2012 - 10:08 AMT
Բաքուն սպառնում է Արցախում ընտրություններին մասնակցող բոլոր 80 միջազգային դիտորդներին ընդգրկել «սև ցուցակում»
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն որոշել է իր հայտնի «սև ցուցակում» ընդգրկել Արցախում նախագահական ընտրությունների ընթացքին հետևող բոլոր միջազգային դիտորդներին: Ընդհանուր առմամբ ԼՂՀ նախագահական ընտրություններում գրանցվել է 100 դիտորդ, որից 80-ը՝ միջազգային, Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իսրայելից, ԱՊՀ չճանաչված պետություններից:
Այսպիսով մի թափով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն շուրջ 80 հոգով կհամալրի իր «սև ցուցակը»: Այս տեմպերով շուտով Արցախն այցելածների «սև ցուցակում» կհայտնվի Երկիր մոլորակի մեծ մասը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հուսախաբ չարեց ակնկալիքները՝ իրեն «իրավունք վերապահելով» քննադատելու ընտրական գործընթացները մեկ այլ պետությունում, անվանելով «սադրանքի փորձ ու հակասող որակելով հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Ադրբեջանի ու միջազգային հանրության ջանքերին»: Բաքվում կարծես մոռացել են, որ տասնամյակներ շարունակ կանոնավոր կերպով ձախողում են բանակցային գործընթացը, նույնիսկ չթաքցնելով, որ չեն ցանկանում, որ հակամարտությունը խաղաղ լուծում ստանա:
Նախագահական ընտրություններն Արցախում կանցնեն հուլիսի 19-ին: Արցախի նախագահի պաշտոնին հավակնում են գործող նախագահ Բակո Սահակյանը, Արցախի ԱԺ պատգամավոր, ՊՆ նախկին փոխնախարար Վիտալի Բալասանյանը և Հայաստանի ագրարային համալսարանի Ստեփանակերտի բաժանմունքի պրոռեկտոր Արկադի Սողոմոնյանը:

18 Июль 2012 - 09:47 AMT
МИД Азербайджана грозится занести всех 80 международных наблюдателей на выборах в Арцахе в свой «черный список»
МИД Азербайджана решил внести в свой знаменитый «черный список» всех международных наблюдателей за президентскими выборами в Арцахе.
В общей сложности на выборах президента НКР зарегистрировано более 100 наблюдателей, из которых более 80 – международные из Армении, США, России, Франции, Израиля, непризнанных государств СНГ.
Соответственно, одним махом азербайджанский МИД добавит в свой «черный список» больше 80 человек из примерно 18 стран. Такими темпами в скором будущем в «черном списке» посетивших Арцах лиц окажется большая часть населения планеты Земля.
Внешнеполитическое ведомство Азербайджана не обмануло ожиданий и, конечно же, посчитало себя вправе критиковать избирательный процесс в другом государстве, назвав его «попыткой провокации и противоречит усилиям Азербайджана и международных организаций по мирному разрешению конфликта». Перекладывая ответственность с больной головы на здоровую, в Баку подзабыли о том, как на протяжении десятилетий планомерно проваливают переговорный процесс, даже не скрывая своего нежелания мирного решения конфликта.