18 Հուլիս 2012 - 14:25 AMT
Ընտրություններն Արցախում վկայում են, որ ԼՂՀ ժողովուրդն, 1991թ. իրացնելով իր ինքնորոշման իրավունքը, պատրաստ է միանալ անկախ պետութւունների ընկերակցությանը: Այդ մասին հայտարարել է Կանադայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահա Հրայր Բասմաջյանը՝ մեկնաբանելով ներկա և նախորդ ընտրություններն Արցախում, որոնք արտացոլում են Ղարաբաղի ժողովրդի ժողովրդավարական կամքը՝ ընտրել սեփական ղեկավարներին և ազատ լինել Ադրբեջանի հակահայ ռեժիմից:
Ինչպես ասվում է Կանադայի Հայ Դատի հանձնախմբի հաղորդագրության մեջ, չնայած Ադրբեջանի իշխանությունների ճնշմանը, Կանադայի խորհրդարանի անդամ Ջիմ Կարիգիաննիսը մասնակցում է ԼՂՀ ընտրություններին որպես դիտորդ:
Ընդհանուր առմամբ ԼՂՀ տարածքում բացվել է 274 ընտրատեղամաս, 1-ը Երևանում ԼՂՀ ներկայացուցչությունում:
Արցախի նախագահի պաշտոնի համար առաջադրվել են գործող նախագահ Բակո Սահակյանը, Արցախի ԱԺ պատգամավոր, ՊՆ նախկին փոխնախարար Վիտալի Բալասանյանը և Հայաստանի ագրարային համալսարանի Ստեփանակերտի բաժանմունքի պրոռեկտոր Արկադի Սողոմոնյանը:

Президентские выборы в Арцахе в очередной раз демонстрируют, что народ Нагорно-Карабахской Республики, осуществив свое международно признанное право на самоопределение в 1991 году, готов в качестве полноправного члена присоединиться к сообществу независимых государств. Об этом заявил председатель Армянского национального комитета Канады (ANCC) Грайр Басмаджян, комментируя нынешние и предыдущие выборы в Арцахе, которые отражают демократическую волю карабахского народа избирать своих лидеров и быть свободными от антиармянского режима Азербайджана.
Как отмечается в сообщении ANCC, несмотря давление со стороны азербайджанских властей, член канадского парламента Джим Каригианнис будет участвовать в выборах президента НКР в качестве наблюдателя.
Президентские выборы в Арцахе пройдут 19 июля. На пост президента Арцаха баллотируются действующий президент НКР Бако Саакян, депутат Национального Собрания Арцаха, экс-заместитель министра обороны Виталий Баласанян и проректор степанакертского филиала Государственного аграрного университета Армении по научно-учебной части Аркадий Согомонян.