«Ադրբեջանցիները երիտասարդ ազգ են: Նրանք ազգային ինքնագիտակցության են հասել լոկ տասնամյակներ առաջ»,-գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրադդա» թերթում Դարյա Ասլամովան՝ վկայակոչելով ադրբեջանցի քաղաքագետներին:
«Մենք նոր ժողովուրդ ենք,-ասում է քաղաքագետ Իլագր Մամեդովը:-Եթե 100 տարի առաջ դուք դուրս գայիք Բաքվի փողոցներն ու հարցնեիք առաջին իսկ պատահած մարդուն՝դու ո՞վ ես: Նա կպատասխաներ՝ մահմեդական; Իսկ հետո արդեն՝ թաթար: «Ադրբեջանցի» ինքնությունը հորինվել է ԽՍՀՄ-ում: Իսկ հիմա այն ուժ և էներգիա է ստացել, որը ազդակ է տալիս ժողովրդագրական պայթյունի համար»:
Իր հերթին մեկ այլ ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն հավելում է. «Մեր շրջանում միֆ գոյություն ունի մեծ Ադրբեջանի մասին, որն իբրև թե բաժանվել է Պարսկաստանի ու Ռուսաստանի միջև: Սակայն, ցանկացած հանրագիտարան ձեզ կբացատրի, որ ամբողջ այդ տարածքում գտնվում էին պարսկական Քաջարների տոհմի (որոնք թրքական ծագում ունեին) մանր խանությունները: Յուրաքանչյուր խան 10-12 երեխա ուներ: Ավագ որդուն ուղարկում էին որպես պատանդ շահի պալատ: Եթե հայրը մեկ քայլ այս կամ այն կողմ սխալ աներ, այդ դժբախտ երեխայի աչքերն էին հանում կամ ձեռքերը կտրում: Եվ իհարկե, տուրք էին վճարում պարսկական շահին: Երբ Իրանում ներքին խժդժություններ սկսվեցին (այսպես ասած «պարսկական վերակառուցում»), մեր խաները որոշեցին պահից օգտվել ու անկախ դառնալ: Եվ պայքար սկսեցին շահի դեմ: Իսկ հետո վախեցան՝ չէ որ ուժերն անհավասար էին: Չէ որ կգային ու տուր թե կտաս: Այն ժամանակ մեր խաները միասին նամակ գրեցին Եկատերինա Երկրորդին՝ թե ուզում ենք ձեր հպատակության տակ անցնել: Եկատերինան էլ, հիմար չլինելով, համաձայնվեց: Սակայն, պարզվեց, որ ռուսական հովանավորությունը պարսկականից ոչնչով լավ չէ: Այն ժամանակ մեր խաները ապստամբեցին: Արդյունքում նրանց գլխին տվին երկու կողմից՝ ռուսական և պարսկական: Երկու ռուս-պարսկական պատերազմների արդյունքում կնքվեց Թուրքմանչայի պայմանագիրը 1828թ., որը Ռուսաստանի տիրապետության տակ մնացին ներկայիս Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքները: Այնպես որ, մինչև խորհրդային կարգերի հաստատումը 1918թ. Ադրբեջան պետություն ուղղակի չի եղել»:

21 Июль 2012 - 10:44 AMT
В Баку, наконец, признали, что никакого Азербайджана как государства до прихода советской власти в 1918 году не было
“Азербайджанцы – молодая нация. До сознания общенационального они поднялись лишь десятилетия назад”, – пишет автор опубликованной в газете “Комсомольская правда” статьи Дарья Асламова, ссылаясь на азербайджанских политологов.
“Мы – новый народ, – говорит азербайджанский политолог Ильгар Мамедов. – Если бы вы сто лет назад в Баку вышли на улицу и спросили первого встречного: ты кто? Он бы ответил: мусульманин. А уж после: татарин. Идентичность «азербайджанец» была придумана в СССР. А сейчас она набрала силу и энергию, давшую толчок демографическому взрыву”.
В свою очередь, другой политолог Зардушт Ализаде добавляет: “У нас существует миф о великом Азербайджане, который был якобы разделен между Персией и Россией. Но любая энциклопедия вам объяснит, что вся эта территория – бывшие мелкие вассальные ханства персидской династии Каджаров (тюрков по происхождению). У каждого хана было по 10 – 12 детей. Старшего сына посылали заложником во дворец иранского шаха. Шаг налево, шаг направо со стороны папы – и этому несчастному ребенку выкалывали глаза или отрубали руки. Ну и дань, разумеется, платили шаху. Когда в Иране началась внутренняя смута (такая «персидская перестройка»), наши ханы решили использовать момент и стать независимыми. И принялись бодаться с персидским шахом. А потом испугались: силы-то неравные. Ведь придут и наваляют! Тогда наши ханы скопом написали письмо императрице Екатерине II: хотим перейти под твое владение. Екатерина, не будь дурой, согласилась. Но выяснилось, что русская царская опека ничуть не лучше персидской. Тогда наши ханы стали бунтовать. В итоге им дали по шее сразу с двух сторон – с русской и персидской. Итогом двух русско-иранских войн стал Туркманчайский договор 1828 года, оставивший за Россией территорию нынешних Азербайджана и Армении. Так что никакого Азербайджана как государства до прихода советской власти в 1918 году просто не было”.