1992թ. մայիսին Շուշիի գրավումը նվազեցրեց, սակայն ամենևին չվերացրեց Ղարաբաղի քաղաքներին սպառնացող վտանգը, հատկապես դա արդարացի է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի համար: Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դիտարկում էր ռազմա-օդային ուժերն ու խոշոր տրամաչափի հրետանին ոչ միայն որպես զորքերին աջակցության միջոց մարտի դաշտում, այլ նաև որպես հայ բնակչությանն ահաբեկելու միջոց: Խաղաղ բնակավայրերի բարբարոսական օդային ու հրետանային գնդակոծությունները նպատակ ունեին ստիպել մարդկանց լքել բնակության վայրերը:
Երբ ազատագրվեց Շուշին, Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունը կենտրոնացրեց մեծ քանակությամբ հրետանի Աղդամի շրջանում, այդ թվում նաև «Գրադ» համակարգերը և հեռահար ծովային գնդացիրներ: Աղդամում գործող թշնամական զորամիավորումը, որը սեպի պես խրված էր ԼՂՀ կենտրոնական շրջանների մեջ, մշտական վտանգ էր ներկայացնում ԼՂՀ Մարտակերտի ու Մարտունու պաշտպանական շրջանների համար:
Աղդամից մշատապես գնդակոծվում էին շրջակա բնակավայրերը, ներառյալ Ստեփանակերտը: Ավերվել էին Ասկերանի, Մարտակերտի, Մարտունու շրջանները: Հատկապես տուժել է Ասկերանը, գործնականում հիմնահատակ ավերվելով ադրբեջանական հրետակոծության արդյունքում: Աղդամցիները զինամթերքի պակաս չունեին, քանի որ այդ քաղաքում էր գտնվում ԽՍՀՄ ՊՆ Անդրկովկասի զինվորական շրջանի զինամթերքի պահեստը:
Այս պայմաններում Աղդամի գրավումը ու կրակակետերի ճնշումը կենսական անհրաժեշտություն էր: Աղդամի գրավման ռազմական գործողությունը տևեց մոտ երեք օր: Հուլիսի 23-ին ղարաբաղյան զորքերն անցան հարձակման երկու կողմից, շրջապատելով քաղաքը, ստիպեցին նրա պաշտպաններին հեռանալ: Քաղաքը զարմանալիորեն հեշտ հանձնվեց: Ինչպես գրել է իր հիշողություններում ադրբեջանցի սպան, ժամանելով այնտեղ, նա մի բան հասկացավ. «Բնակչությունը չէր ուզում, որ մենք նրան պաշտպանենք: Նրանք բոլորը փախան»:
Աղդամի ազատագրումը ապահովեց Ասկերանի շրջանի և ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի անվտանգությունը: Հնարավոր դարձավ Մարտունի-Աղդամ-Մարտակերտ ճանապարհի օգտագործումը: Ավելին, վերացավ ոչ միայն ԼՂՀ մայրաքաղաքի սիստեմատիկ գնդակոծության ու հրետակոծման սպառնալիքը, այլ նաև հարձակումներն Ասկերանի ու հարակից շրջաններ վրա:
2010թ. նոյեմբերին ԼՂՀ կառավարությունը որոշեց վերանվանել Աղդամը Ակնա, որն այժմ ունի շրջանի կարգավիճակ և ենթակա է Ասկերան քաղաքին: Ապագայում Ակնային կարող է վերադարձվել ինքնուրույն բնակավայրի կարգավիճակը: Ներկայումս Ակնայում ապրում է մոտ 360 մարդ:

23 Июль 2012 - 08:35 AMT
Освобождение в мае 1992 года города Шуши уменьшило, но вовсе не ликвидировало угрозу для мирных карабахских городов, особенно населения столицы НКР – города Степанакерта. Военно-политическое руководство Азербайджана рассматривало военно-воздушные силы и крупнокалиберную артиллерию не столько в плане выполнения задачи огневого содействия войскам на поле боя, сколько в качестве средства терроризирования армянского населения. Варварские воздушные и артиллерийские обстрелы мирных населенных пунктов преследовали цель заставить людей покинуть места своего проживания. После того, как был освобождён город Шуши, военное руководство Азербайджана сконцентрировало в большом количестве артиллерийские средства в Агдамском районе, в том числе установки «Град» БМ-21 и дальнобойные морские пушки. Действующая в Агдаме вражеская общевойсковая группировка, вонзившаяся подобно клину в центральные районы НКР, представляла собой постоянную опасность для флангов Мартакертского и Мартунинского оборонительных районов НКР.
Из Агдама методично расстреливались все окрестные населенные пункты, включая Степанакерт. Разрушались армянские деревни Аскеранского, Мартакертского, Мартунинского районов. Особенно пострадал Аскеран, практически полностью разрушенный безжалостным огнем азербайджанской артиллерии. Недостатка в боеприпасах агдамцы не испытывали: в городе был расположен окружной склад боеприпасов Закавказского военного округа Министерства Обороны СССР.
В этих условиях взятие Агдама и подавление его огневых точек стало жизненной необходимостью. Военная операция по взятию Агдама продлилась менее трех суток. 23 июля карабахские войска перешли в наступление с двух сторон и, взяв город в клещи, вынудили его защитников покинуть его. Город был взят на удивление легко. Как писал в своих воспоминаниях азербайджанский офицер, прибыв туда, он не понял одного: «Население не хотело, чтобы мы их защищали. Они все бежали».
Освобождение Агдама обеспечило безопасность мирного населения Аскеранского района и столицы НКР – города Степанакерта. Стало возможным использование рокадной дороги Мартуни – Агдам – Мартакерт. Более того, была ликвидирована не только угроза систематического обстрела столицы НКР, но и наступления на Аскеран и сопредельные районы.
В ноябре 2010 года правительство НКР приняло решение о переименовании города Агдама в Акну, которая будет иметь статус района и находиться в подчинении городу Аскерану. В будущем Акне может быть возвращен статус самостоятельного населенного пункта. В настоящее время в Акне проживают около 360 человек.