23 Հուլիս 2012 - 09:22 AMT
«Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանն իր «ԱՄՆ Կառավարության բոլոր երեք մարմինները ճանաչում Են Հայոց ցեղասպանությունը» հոդվածում գրում է, որ թեև ընթերցողներն ընդհանուր առմամբ իրազեկ են, որ ԱՄՆ կառավարության գործադիր և օրենսդիր մարմինները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, շատերը տեղյակ չեն, որ ԱՄՆ դատական իշխանությունը ևս մի քանի առիթներով վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Իսկապես, ԱՄՆ կառավարության բոլոր երեք մարմինները պաշտոնապես հաստատել են, որ Հայոց ցեղասպանությունն իսկապես ցեղասպանություն է: Հեղինակը նշում է, որ գործադիր մարմինն առաջին անգամ անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանությանը 1951 թվականին ԱՄՆ կառավարության կողմից Արդարադատության միջազգային դատարան ներակայացրած առանցքային փաստաթղթում: Այնտեղ նշվում էր. «Ցեղասպանության համաձայնագիրն արդյունք է անմարդկային և բարբարոսական գործողությունների կիրառումի, որը տարածված է եղել որոշ երկրներում մինչ երկրորդ համաշխարհային պատերազմը և դրա ընթացքում, երբ կրոնական, ռասայական եւ ազգային փոքրամասնությունների ամբողջ խմբեր ենթարկվել են կանխամտածված ոչնչացման,սպառնալիքի և ոչնչացման: Ցեղասպանության երևույթը գոյություն է ունեցել ողջ մարդկային պատմության ընթացքում: Հռոմեացիների կողմից քրիստոնյաների հալածանքը, թուրքերի կողմից հայերի ջարդը, նացիստների կողմից միլիոնավոր հրեաների և լեհերի կոտորածը ցեղասպանության հանցագործության վառ օրինակներ են»:
«Գործադիր մարմնի կողմից Հայոց ցեղասպանությանը երկրորդ անդրադարձը արել է նախագահ Ռոնալդ Ռեգանը` 1981 թվականի ապրիլի 22-ի թիվ 4838 նախագահական հռչակագրում, որտեղ նշում էր. «Ինչպես նրանցից առաջ հայերի ցեղասպանությունը և դրան հետևած կամբոջացիների ցեղասպանությունը և բազմաթիվ այլ ազգերի բազմաթիվ հալածանքների նման, Հոլոքոստի դասերը չպետք է երբևիցե մոռացվեն»: Իսկ ԱՄՆ կառավարության օրենսդիր մարմինն ընդունել է երկու որոշում, որոնք հաստատում են Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստերը: Առաջին որոշմամբ, որը հաստատվել էր 1975 թվականի ապրիլի 8-ին ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից, 1975 թվականի ապրիլի 24-ը նշանակվեց որպես «հիշատակման օր ցեղասպանության բոլոր զոհերի, հատկապես հայկական ծագումով անհատների, ովքեր 1915 թվականի ցեղասպանության զոհ դարձան», ասվում է հոդվածում:
«Երկրորդ որոշմամբ, որը հաստատվել էր 1984 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից, 1985 թվականի ապրիլի 24-ը նշանակվեց որպես «հիշատակման օր ցեղասպանության բոլոր զոհերի, հատկապես 1915-1923 թվականներին Թուրքիայում իրագործված մեկուկես միլիոն հայ բնակչության ցեղասպանության զոհերին»: Ի լրումն, պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկու հավելված 1996 և 2004 թվականներին Արտաքին գործառնությունների հատկացման ակտում:
Այնուամենայնիվ, շատերն անտեղյակ են, որ ԱՄՆ կառավարության երրորդ մարմինը` դատական իշխանությունը, առնվազն երեք դաշնային դատարանների կողմից վճիռ է կայացրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Դեյվիդ Սութեր Դատական իշխանության կողմից Հայոց ցեղասպանությանը առաջին անդրադարձը 2010 թվականի օգոստոսի 11-ին առաջին շրջանի վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորի կազմով միաձայն ընդունված վճիռն էր: ԱՄՆ գերագույն դատարանի նախկին դատավոր Դեյվիդ Սութերի կողմից գրված որոշման մեջ դատարանը մերժեց ամերիկա-թուրքական խմբի պահանջն առ այն, որ Մասաչուսեթսի կրթության հարցերով հանձնաժողովի կողմից հրապարակված ուսումնական ուղեցույցը, որը բացահայտորեն վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանությանը, պետք է ներառեր «ցեղասպանությանը հակակշռող» հղումներ»,-նշում է Սասունյանը:
«Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկրորդ դատական գործը 2011 թվականի հունվարի 26-ին դաշնային դատավոր Քոլին Քոլար-Քոթելիի` Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի և հուշարձանի գործով վճիռն էր: Իր որոշման ներածական պարբերությունում դատավոր Քոլար-Քոթելին մեջբերեց Ադոլֆ Հիտլերի սոսկալի բառերը. «Ո՞վ է, ի վերջո, այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին»: Նա բացատրեց, որ Հիտլերն ի նկատի ուներ «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իրենց պատմական հողերի վրա ապրող հայկական բնակչությունը վերացնելուն ուղղված Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության բավականաչափ հաջող ջանքերը, որն այսօր հայտնի է որպես Հայոց ցեղասպանություն»: Դատավորը տողատակում նշում է, որ «Դատարանի կողմից «ցեղասպանություն» եզրի օգտագործումը նպատակ չունի արտահայտել որևէ կարծիք Քոլին Քոլար-Քոթելի այդ պիտակի պատշաճության մասին»:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դատական երրորդ հղումը կատարվել է 2012 թվականի մայիսի 3-ին երեք դատավորի կազմով հանդես եկող ութերորդ շրջանի վերաքննիչ դատարանի կողմից, երբ մերժեց Ամերիկայի թուրքական կոալիցիայի հայցն ընդդեմ Մինեսոտա նահանգի: Դատավորները, միաձայն որոշմամբ, միանշանակ և առանց որակումների անդրադարձան Հայոց ցեղասպանությանը` նկարագրելով այն, որպես «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ թուրքերի կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանություն», ասվում է հոդվածում:
ԱՄՆ կառավարության բոլոր երեք անկախ մարմինները վերահաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստը` Միացյալ Նահանգներն իր արդարացի տեղը զբաղեցրեց առաքինի ազգերի շարքում, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Փաստորեն, շատ առումներով, Միացյալ Նահանգները Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում ունի շատ ավելի համապարփակ դիրքորոշում, քան բազմաթիվ այլ երկրներ, որոնք պարզապես ընդունել են այս հարցի վերաբերյալ օրենսդրական որոշում, գրում է Հարութ Սասունյանն իր հոդվածում:

23 Июль 2012 - 09:24 AMT
“Хотя в целом читатели в курсе того, что исполнительные и законодательные органы власти США признали Геноцид армян, многие не знают, что судебная власть США также по нескольким поводам подтверждала факт Геноцида армян. На самом деле, все три ветви власти США официально подтвердили, что Геноцид армян – это, действительно, геноцид”, – пишет в своей статье издатель и редактор газеты The California Courier Арут Сасунян.
В публикации Сасунян, в частности, напоминает, что исполнительный орган впервые обратился к теме Геноцида армян в ключевом документе, представленном в 1951 году Международному суду. В нем отмечалось: «Документ о геноциде – результат применения бесчеловечных и варварских действий, которые были совершены в некоторых странах до и в ходе Второй Мировой войны, когда целые группы религиозных, расовых и национальных меньшинств подверглись угрозе умышленного уничтожения и истреблению. Явление геноцида существовало на протяжении всей истории человечества. Гонения на христиан со стороны римлян, погромы армян со стороны турок, резня миллионов евреев и поляков, совершенная нацистами, являются яркими примерами преступления геноцида».
Второе обращение исполнительного органа к теме Геноцида армян – президентская декларация №4838 президента Рональда Рейгана от 22 апреля 1981г., в которой отмечалось: «Уроки Холокоста, как и совершенного до него геноцида армян и последовавшего за ним геноцида камбоджийцев, а также многочисленных гонений в отношении других наций, никогда нельзя забывать».
А законодательный орган власти США принял два решения, которые подтверждают исторический факт Геноцида армян. Согласно первому решению, которое было утверждено 8 апреля 1975г. Палатой представителей США, 24 апреля 1975 года было объявлено «днем памяти жертв геноцида, особенно, граждан армянского происхождения, которые стали жертвами геноцида 1915 года». По второму решению, утвержденному Палатой представителей США 10 сентября 1984 года, 24 апреля 1985 года было объявлено «днем памяти всех жертв геноцида, особенно, жертв геноцида 1,5 млн армян, совершенного в Турции в 1915-1923 гг.». Вдобавок к этому Палата приняла два приложения о Геноциде армян к акту предоставления внешних ассигнований в 1996г. 2004г.
“Тем не менее, многие не знают о том, что третья ветвь власти США – судебная власть, в лице, по меньшей мере, 3 федеральных судов, вынесла вердикт по поводу Геноцида армян.
Первым обращением судебной власти к теме Геноцида армян стал вердикт от 11 августа 2010г., вынесенный единогласно Апелляционным судом 1-го округа в составе 3 судей. В решении бывшего судьи Верховного суда США Дэвида Сутера суд отклонил требование американо-турецкой группы о том, чтобы в учебное пособие, опубликованное Комиссией по вопросам образования штата Массачусетс, которое явно касалось Геноцида армян, были включены ссылки «в противовес утверждениям о геноциде».
Вторым судебным делом о Геноциде армян стал вердикт федерального судьи Колин Коллар-Котелли от 26 января 2011г. по делу о вашингтонском музее и памятнике Геноциду армян. В вводной части своего решения судья Коллар-Котелли процитировала ужасные слова Адольфа Гитлера: «Кто, в конце концов, сегодня говорит об уничтожении армян?». Она объяснила, что Гитлер имел в виду «довольно успешные усилия правительства Османской Турции, направленные на уничтожение армянского населения, проживавшего на своих исторических землях во время Первой Мировой войны, которые сегодня известны как Геноцид армян». Судья в сноске отмечает, что «суд, используя термин «геноцид», не преследует цели выразить какое-либо мнение о соответствии данного ярлыка».
Третье судебное упоминание о Геноциде армян было сделано 3 мая 2012г. Апелляционным судом 8-го округа, выступившим в составе трех судей: в своем решении суд отклонил иск турецкой коалиции Америки против штата Миннесота. Судьи в своем единогласном решении однозначно и без лишних характеристик затронули тему Геноцида армян, описав его, как «геноцид армян, совершенный турками во время Первой Мировой войны».
Благодаря тому, что все три независимые ветви власти США подтвердили факт Геноцида армян, Соединенные Штаты заняли свое место в ряду добродетельных стран, которые признали Геноцид армян. Фактически, во многих отношениях у Соединенных Штатов более целостная позиция в вопросе признания Геноцида армян, чем у многих других стран, которые просто приняли законодательное решение по этому вопросу.