23 July 2012 - 13:25 AMT
Արցախի Հանրապետության վերընտրված նախագահ Բակո Սահակյանը հանդես է եկել ուղերձով 2012թ. հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի հինգերորդ ընտրություններն արդեն իսկ կայացած իրողություն են: Այս ընտրությունները դարձան մեր ժողովրդի նոր հաղթանակը իրավական պետության կառուցման և ազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին, նրա բարձր քաղաքացիական կեցվածքի ու իմաստնության ևս մեկ դրսևորումը: Արցախի ժողովուրդը կրկին վերահաստատել է իր հավատարմությունը միջազգային նորմերին ու սկզբունքներին և ազատ, անկախ ու արդար պետություն կառուցելու ուղու անշրջելիությանը:
Ես խորին երախտագիտություն եմ հայտնում Արցախի բոլոր քաղաքացիներին` ընտրություններին մասնակցելու համար, նրանց, ովքեր իրենց ձայնը տվել են իմ օգտին` բարձր վստահություն հայտնելով ինձ, և նրանց, ովքեր պաշտպանել են նախագահի մյուս թեկնածուներին: Որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ` ինձ համար չկա ավելի մեծ ու պարտավորեցնող ուժ, քան իմ ժողովրդի վստահությունը և պատասխանատվությունը մեր երկրի ապագայի հանդեպ: Եվ մենք պատրաստակամ ենք ու վճռական այդ ապագայի կերտման գործում»:
«Երախտագիտություն եմ հայտնում նաև միջազգային դիտորդներին, ովքեր հետևել են այս ընտրությունների ընթացքին և որակել որպես միջազգային չափանիշներին համապատասխան, ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրություններ: Նրանց կարծիքը, գնահատականներն ու առաջարկությունները չափազանց կարևոր են մեր պետության կայացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման համար:
Այս հինգ տարիների ընթացքում մեր երկրում իրականացվել է մեծածավալ աշխատանք, սակայն անելիքներն էլ դեռ շատ են: Մենք հետևողական ենք լինելու առկա հիմնախնդիրները լուծելու, թերությունները վերացնելու, բացթողումները շտկելու գործում: Կարվի հնարավոր ամեն ինչ պետության հետագա զարգացման ու զորացման, Պաշտպանության բանակի մարտունակության ամրապնդման, մեր ժողովրդի կենսամակարդակի շարունակական բարձրացման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ընդլայնման ու խորացման ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ համատեղ ուժերով մենք կկարողանանք հաջողությամբ իրականացնել մեր համազգային նպատակներն ու ձգտումները և անպայման կարձանագրենք նոր հաղթանակներ: Շարունակենք սկսածը` հանուն Արցախի, հանուն մեր ապագայի»,-ասվում է Բակո Սահակյանի ուղերձում:

23 Июль 2012 - 14:03 AMT
Бако Саакян: Народ Арцаха вновь подтвердил необратимость процесса построения свободного, независимого государства
Переизбранный президент Республики Арцах Бако Саакян выступил с обращением по случаю президентских выборов, прошедших 19 июля 2012 года. В обращении, в частности, говорится: “Дорогие соотечественники!
Пятые выборы Президента Нагорно-Карабахской Республики уже стали состоявшейся реальностью. Эти выборы стали новой победой нашего народа на пути построения правового государства и осуществления национальных чаяний, еще одним проявлением его высокой гражданской позиции и мудрости. Народ Арцаха вновь подтвердил свою приверженность международным нормам и принципам, необратимость процесса построения свободного, независимого и справедливого государства.
Я выражаю глубокую признательность всем гражданам Арцаха за участие в выборах, всем тем, кто проголосовал за меня, оказав мне высокое доверие, а также тем, кто поддержал других кандидатов. Для меня, как Президента Нагорно-Карабахской Республики, нет силы более обязывающей, чем доверие моего народа и ответственность перед будущим нашей страны. И мы полны решимости участвовать в построении этого будущего.
Выражаю также признательность международным наблюдателям, которые следили за ходом выборов и признали их соответствующими международным стандартам, свободными, справедливыми и прозрачными. Их мнения, оценки и предложения крайне важны для становления нашего государства и дальнейшего развития демократических институтов.
За прошедшие 5 лет в нашей стране были осуществлены масштабные работы, но многое еще предстоит сделать. Мы будем последовательны в решении существующих проблем, устранении недостатков и упущений. Будет сделано все возможное для дальнейшего развития и усиления государства, укрепления боеготовности Армии обороны, дальнейшего повышения жизненного уровня нашего народа, расширения и углубления триединства Армения-Арцах-Диаспора. Уверен, что совместными усилиями мы сумеем успешно осуществить наши общенациональные цели и стремления и обязательно достигнем новых побед.