24 Հուլիս 2012 - 10:00 AMT
«Պե՞տք է արդյոք Հայոց ցեղասպանության մասին օրենքը»,-նման հարցադրում է զետեղվել ֆրանսիական Newsring լրատվական գործակալության կայքում: Այսօր սկսվել է քվեարկությունը, որի նպատակն է պարզել, թե ինչպես է վերաբերվում հանրությունը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հնարավոր ընդունմանը: Այս պահի դրությամբ կողմ է քվեարկել շուրջ 87 հազար մարդ, կամ հարցման մասնակիցների 60 տոկոսը դեմ՝ 60 հազարը, կամ մասնակիցների 40 տոկոսը:
Ըստ վերջին տեղեկությունների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քրեականացնող օրինագիծը մոտ ապագայում կրկին կընդգրկվի Ֆրանսիայի քաղաքական օրակարգում, քանի որ, ինչպես հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, «իրենք չեն հրաժարվել օրենքից, որով նախատեսվում է քրեականացնել 1915թ. իրադարձությունների ժխտումը»:

«Нужен ли закон о Геноциде армян?» – под таким вопросом на сайте французского информационного агентства Newsring сегодня открылось голосование, цель которого – выяснить, как относится общество к возможному принятию во Франции закона о криминализации отрицания Геноцида армян. На данный момент “за” закон о Геноциде армян уже проголосовало более 87 тыс. человек, что составляет 60% опрошенных. “Против” же проголосовало более 60 тыс. человек, что, соответственно, составляет 40% опрошенных.
Конституционный совет Франции 29 февраля признал неконституционным законопроект, предусматривающий уголовное преследование за отрицание Геноцида армян, принятый ранее Сенатом страны. Совет обосновал это тем, что закон “противоречит статье 33 Конституции Франции и свободе слова”.