Այդ մասին նոյեմբերի 17-ին լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության տեխնիկական զարգացման եւ արտաքին կապերի գլխավոր վարչության պետ Լեւոն Վարդանյանը:
Հայաստանի տարածքում գազատարի 700 մմ տրամագծով 42-կիլոմետրանոց հատվածի շինարարությունը կսկսվի Մեղրի-Քաջարան տեղամասից: Նրա խոսքերով, այդ հատվածի շինարարության ֆինանսավորումը առկա պայմանավորվածությունների համաձայն կապահովի իրանական կողմը, իսկ գազատարի մյուս հատվածը մինչեւ Արարատ եւ Երեւան կկառուցվի ավելի ուշ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ու Իրանը 2004 թ. մայիսի 13-ին Երեւանում պայմանագիր են ստորագրել Իրան-Հայաստան գազատարի շինարարության մասին, որի համաձայն յուրաքանչյուր տարի 20 տարվա ընթացքում Իրանից Հայաստան կառաքվի 1,1 մլրդ. խորանարդ մետր բնական գազ: ազի առաքման համար Հայաստանը կվճարի էլեկտրաէներգիայով: Շինարարությունը (41 կիլոմետր Հայաստանի տարծքով եւ 100 կիլոմետր Իրանի տարածքով), նախատեսվում է ավարտել 2006 թ. վերջում: Նախնական հաշվարկների համաձայն, հայկական կողմից ներդրումները կկազմեն շուրջ 90 մլն դոլար, մոտավորապես 120 մլն դոլար կծախսի իրանական կողմը:
ազատարը Թեհրանից Երեւան կհասնի հայ-իրանական սահմանի Մեղրիի հատվածով: Դա թույլ կտա նաեւ իրականացնել Հայաստան թուրքմենական գազի տարանցիկ առաքումներ Իրանի տարածքով:
Հիշեցնենք, որ սկզբնական շրջանում խոսքը գնում էր միայն այն մասին, որ գազատարը կարող է հիմք ծառայել Եվրոպա իրանական գազի հետագա տարանցման համար: Սակայն այդ նախագիծը չիրագործվեց, ինչպես կարծում են, ռուսական կողմի հակազդեցության պատճառով:

18 Ноябрь 2004 - 14:17 AMT
Об этом сообщил журналистам 17 ноября начальник главного управления технического развития и внешних связей министерства энергетики Армении Левон Варданян.
Строительство 42-х километрового участка газопровода диаметром 700 мм на территории Армении начнется с отрезка Мегри-Каджаран. По его словам, финансирование строительства данного участка в соответствии с существующими договоренностями обеспечит иранская сторона, а оставшийся участок газопровода до Арарата и Еревана будет достроен позднее. Напомним, что Армения и Иран подписали в Ереване 13 мая 2004 г. договор о строительстве газопровода Иран-Армения, в соответствии с которым ежегодно в течение 20 лет в Армению будет поставляться из Ирана 1,1 млрд кубометров природного газа. За поставки газа Армения будет расплачиваться электроэнергией. Строительство (41 километр по территории Армении и 100 километров по территории Ирана), планируется завершить в конце 2006 г. Согласно предварительным расчетам, с армянской стороны инвестиции составят около $90 млн, примерно $120 млн затратит иранская сторона.
Газопровод пройдет от Тегерана до Еревана через Мегринский участок армяно-иранской границы. Он позволит также осуществлять транзитные поставки туркменского газа в Армению через Иран.
Напомним, что первоначально речь шла также о том, что газопровод может стать основой для дальнейшего транзита иранского газа в Европу. Однако этот проект не был осуществлен, как считают из-за противодействия российской стороны.