«Ես կարծում էի, որ ապրում եմ 21-րդ դարում, այլ ոչ թե միջնադարում», ասում է բուլղարացի լրագրողը: Նոյենբերի 17-ին նա ձերբակալվել է Ադրբեջան ժամանելուն պես` հայ լինելու պատճառով: Լրագրող Էդուարդ Փափազյանը, որը Բուլղարիայի քաղաքացի է չորրորդ սերնդում, Բաքու է ժամանել Ադրբեջանի եւ Բուլղարիայի հավաքականների միջեւ ֆուտբոլային խաղը լուսաբանելու նպատակով Ադրբեջան ժամանած լրագրողների կազմում: Անձնագրային ստուգման ժամանակ նա ձերբակալվել է ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից, կալանվել է եւ ենթարկվել հարցաքննության: Դրանից հետո, առանց հետագա բացատրությունների Փափազյանը արտաքսվել է երկրից: Այժմ նա գտնվում է Ստամբուլում, որտեղ սպասում է փաստաթղթերի ձեւակերպմանը Բուլղարիա վերադառնալու համար: «Ես հպարտանում եմ իմ արմատներով եւ ծագմամբ»,ասում է նա:Լրագրողի ձերբակալության հետ կապված այդ սկանդալը բուռն արձագանք է առաջցրել Բուլղարիայում:
Հիշեցնենք ընդ որում, որ ադրբեջանական ծագում ունեցող տասնյակ իրանցիներ տառացիորեն ամեն օր անարգել մուտք են գործում Հայաստան: Նրանց էթնիկ ծագմամբ գրեթե ոչ ոք չի հետաքրքրվում:

“Я думал,что живу в 21 веке, а не в каком-то средневековье”, говорит болгарский журналист. 17 ноября он был задержан по прибытии в Азербайджан , по причине своего армянского происхождения. Журналист Эдуард Папазян, гражданин Болгарии в четвертом поколении, прибыл в Баку в составе делегации журналистов, приехавших освeщать футбольный матч между сборными Азербайджана и Болгарии. При проверке паспортов он был задержан азербайджанскими пограничниками, арестован и подвергнут допросу. После этого, без дальнейших объяснений Папазян был выдворен из страны. Сейчас он находится в Стамбуле, ожидая оформления документов для возвращения в Болгарию. “Я горжусь своими корнями и своим происхождением”, говорит он.
Скандал с задержанием журналиста вызвал бурную рекацию в Болгарии.
Напомним при этом, что десятки иранцев азербайджанского происхождения бесперепятствено въезжают в Армению буквально каждый день. Их этническим происхождением мало кто интересуется.