Երկուշաբթի փոքր հրաշք կատարվեց. աշխարհը հանկարծ «նկատեց» սպառազինության այն հսկայական քանակը, որը գնում և արտադրում է Ադրբեջանը: Ավելի մանրամասն. նախօրեին տարածվեց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի «Սովորական սպառազինության հանդեպ հսկողությունը տարածաշրջանային և մերձտարածաշրջանային մակարդակներում» զեկույցը, որում ընդգրկվել է Հայաստանի դիրքորոշումը Ադրբեջանի կողմից ԵՍԶՈՒՊ խախտման առնչությամբ: Զեկույցում հաղորդվում է, որ 2012թ. հունվարի 1-ի դրությամբ Բաքուն ԵՍԶՈՒՊ սահմանափակումները խախտել է միանգամից երեք կարգերում: Այդպես, մարտական տանկերի պահուստները կազմում են 381 միավոր, մինչդեռ թույլատրելի սահմանը կազմում է 220, հրետանին` 516 միավոր (թույլատրելի սահմանը` 285): Անցյալ տարի Ադրբեջանը նաև 47 միավորով ավելցրել է հրետանային կայանքները, 106 միավորով` մարտական զրահամեքենաների թիվը` 220 սահմանի դեպքում հասցնելով դրանք 287-ի, իսկ հարվածային ուղղաթիռների թիվը երեքից հասցրել է հինգի:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի զեկույցում նշվում է, որ Բաքվի ռազմական բյուջեի նման ավելացումը և նրա ագրեսից հակահայկական հռետորությունը սրում է լարվածությունը Հարավային Կովկասում և խոչընդոտում ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացին:
Ի՞նչ պատահեց հանկարծ միջազգային հանրությանը` ի դեմս ՄԱԿ-ի:
Ադրբեջանն արդեն առաջին տարին չէ, որ ակտիվորեն զինվում է` բացարձակապես չկոծկելով դա: Զենքը երկիրը գնում է անհավանական քանակներով արտասահմանից, ընդ որում, ինչպես բազմիցս հիշատակվել է, նաև ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդ երկրներից: Ոչ պակաս զենք է արտադրվում նաև ինքնին Ադրբեջանում:
Արժե խոստովանել, որ միջազգային հանրության աչքերը հանկարծակի չբացվեցին, այդ միտումը դիտվում է վերջին շաբաթների ընթացքում: Հունիսի վերջին ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը բացառեց Ադրբեջանը ամերիկյան ռազմատեխնիկա գնելու իրավունք ունեցող երկրների ցուցակից:
Դրան հաջորդեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը Արցախում գտնվող օդանավակայանի, մասնավորապես, այն մասին, որ իրենք քաղաքացիական օդանավերի հանդեպ ուժի չկիրառման երաշխիքներ են ստացել: «Կողմերը վստահեցրել են համանախագահներին, որ հերքում են ցանկացած սպառնալիք կամ ուժի կիրառում քաղաքացիական օդանավերի հանդեպ և դիվանագիտական քայլեր են իրականացնելու` ձեռնպահ մնալով հարցի քաղաքականացումից»,- ասվում է միջնորդների հայտարարության մեջ:
Ավելի ուշ հրապարակվեց ԵԱՀԿ ՄԽ ևս մեկ հայտարարություն Արցախում նախագահական ընտրությունների մասին, որտեղ նրանք նշեցին, որ հասկանում են «Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների կողմից նման ընթացակարգերի միջոցով բնակչության կյանքի ժողովրդավարական կարգերի «դե-ֆակտո» կազմակերպման անհրաժեշտությունը»:
Այդ վերջին երկու հայտարարությունները վրդովեցին Բաքվին, որը միջնորդներին մեղադրեց «կեղծավորության և կեղտոտ քաղաքականություն վարելու» մեջ:
Ուրեմն ի՞նչ է կատարվում:
Արդյո՞ք Ադրբեջանը կորցրեց իր նավթային նշանակությունը միջազգային հանրության համար, հանուն որի այդ հանրությունը կարող էր անգամ զոհաբերել իր սկզբունքները: Միգուցե, շարունակվող «արաբական գարնան» արդյունքում տերությունների համար նոր, ավելի շահավետ եկամտի աղբյուրնե՞ր են բացվել: Կամ էլ միջնորդներն ու տերությունները վերջապես հոգնե՞լ են իրենց հանդեպ Ադրբեջանի` անպատժելիությամբ սնուցվող բռի վերաբերմունքից. Բաքուն առանց ամաչելու արհամարում է ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու, ռազմական ճարտասանությանը և հայկական կողմի հանդեպ սադրանքներին վերջ տալու կոչերը:
Կամ էլ, որ ամենաանհավանականն է, այդ հանրությունը որոշել է, այնուամենայնիվ, հետևել խղճի թելադրանքին և արդարացի լուծո՞ւմ տալ խնդրին:

В понедельник случилось маленькое чудо: мир вдруг “заметил” то огромное количество вооружения, которое скупает и производит Азербайджан. Более подробно: накануне был распространен доклад генсека ООН «Контроль над обычными вооружениями на региональном и субрегиональном уровнях», в который была включена позиция Армении о нарушении Азербайджаном ДОВСЕ. В докладе сообщается, что на период 1 января 2012 года Баку нарушил ограничения ДОВСЕ сразу по трем категориям. Так, резервы боевых танков составляют 381 единицу, в то время как допустимый предел составляет 220, артиллерии – 516 единиц (допустимый предел – 285). В прошлом году Азербайджан также на 47 единиц увеличил количество артиллерийских установок, на 106 единиц – количество боевых бронированных машин, довел их до 287 при пределе в 220, довел с трех до пяти количество ударных вертолетов.
В докладе генсека ООН отмечается, что подобное увеличение военного бюджета Баку и его агрессивная антиармянская риторика усиливают напряженность на Южном Кавказе и препятствует переговорному процессу по карабахскому урегулированию.
Что вдруг случилось с мировым сообществом в лице ООН?
Азербайджан уже не первый год активно вооружается, абсолютно это не скрывая. Оружие страна закупает в неимоверных количествах из-за рубежа, при чем, как неоднократно упоминалось, и в странах-посредниках карабахского конфликта. Немалое количество оружия производится и в самой стране.
Стоит признать, что глаза у мирового сообщества открылись не внезапно, эта тенденция прослеживается в течение последних недель. В конце июня Госдепартамент США исключил Азербайджан из списка стран, имеющих право на покупку американской военной техники.
После последовало заявление Минской группы ОБСЕ об аэропорте в Арцахе, в частности о том, что они получили гарантии неприменения силы против гражданских воздушных судов. «Стороны заверили сопредседателей, что отвергают любую угрозу или применение силы против гражданских воздушных судов и будут осуществлять дипломатические шаги, воздерживаясь от политизации вопроса», – говорится в заявлении посредников.
Позже было еще и заявление МГ ОБСЕ о президентских выборах в Арцахе, где они отметили, что понимают “необходимость организации “де-факто” властями Нагорного Карабаха демократического уклада жизни населения посредством подобных процедур”.
Эти два последних заявления вызвали негодование в Баку, который обвинил посредников в “лицемерии и проведении грязной политики”.
Так что же происходит?
Потерял ли Азербайджан свое нефтяное значение для мирового сообщества, ради которого это сообщество могло даже пожертвовать своими принципами? Может быть, в результате продолжающейся «арабской весны» державам открылись новые, более выгодные источники доходов?
Или наконец- то посредникам и державам в одном лице надоело терпеть подпитываемое безнаказанностью хамское отношение к себе Азербайджана, который, не стесняясь, игнорирует призывы решить карабахский вопрос мирным путем, прекратить военную риторику и провокации против армянской стороны?
Или же, что самое невероятное, это сообщество решило все же последовать голосу совести и решить проблему справедливо?