19 Նոյեմբեր 2004 - 14:18 AMT
1988-ից մինչեւ 1991 թվականը Ադրբեջանում բնակվող ավելի քան 200 հազար հայեր լքել են իրենց տները: 1991 թվականի ամռանը խորհրդային բանակի կողմից իրականացված այսպես կոչված «Օղակ» գործողության ժամանակ, ադրբեջանական հատուկ նշանակման ուժերի մասնակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա մերձակա տարածքի տասնայկ հայկական գյուղերի բնակիչներ արտքսվել են կամ սպանվել: Այդ գործողությունը սկիզբ է դրել ինտենսիրվ ռազմական գործողություններին Ղարաբաղում: Արտագաղթած բնակիչների մեծ մասը ապաստան է գտել Հայաստանում: Չնայած դրան, հայ փախստականների խնդիրը հաճախ մոռացության է մատնվում:
«Շահումյան-ետաշեն» հայրենակցական բարեգործական միությունը նոյեմբերի 17-ին նամակով դիմել էր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Կոֆի Աննանին եւ ՄԱԿ-ի լխավոր վեհաժողովի 59-րդ նստաշրջանի նախագահ Ժան Պինգին, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված այդ շրջանների տասնյակ հազարավոր հայ փախստականների անունից: Նամակում կոչ է արվում պաշտպանել այդ մարդկանց շահերը, որոք ստիպողաբար արտաքսվել են իրենց տներից, կորցրել ողջ ունեցվածքը, համապատասխան միջազգային կամակերպություններում:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ Շահումյանի շրջանը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս հայկական իշխանությունների կողմից վերահսկվող տարածքից դեպի հյուսիս: Այն օկուպացված է ադրբեջանական ուժերի կողմից 1992 թվականի ամառվանից կաշառված ռուս գեներալների օգնությամբ: ետաշենի շրջանը գտնվում է Շահումյանից դեպի հյուսիս եւ նրա բնակիչենրը արտաքսվել են խորհրդային բանակի եւ ադրբեջանական ՕՄՈՆ-ի համատեղ գործողությունների արդյունքում, որի ժամանակ սպանվել են բազմաթիվ խաղաղ հայ բնակիչներ: Երկու շրջաններն էլ միշտ բնակեցված են եղել առավելապես հայերով:

В период с 1988 по 1991 год более 200 тысяч армян, проживающих в Азербайджане покинули свои дома. В 1991 году во время т.н. операции “Кольцо”, осуществленной советской армией при участии азербайджанских сили особого назначения жители десятков армянских сел прилегающих к территории Нагорного Карабаха и внутри него, были депортированы, либо убиты. Эта операция положила начало интенсивным боевым действиям в Карабахе. Большая часть депортированных жителей нашла прибежище в Армении. Несмотря на это, проблема армянских беженцев, часто предается забвению.
Земляческий благотворительный союз “Шаумян-Геташен” обратился 17 ноября с письмом к генеральному секретарю ООН Кофи Аннану, и председателю 59-й сессии Генассамблеи ООН Жану Пингу, от имени десятков тысяч армянских беженцев из этих районов, ныне находящихся под оккупацией Азербайджана. В письме призывается защитить права людей, которые были принудительно выселены из своих домов и потеряли почти все свое состояние, в соответсвующих межународных организаций.
Напомним,что Шаумянский район НКР находится к северу от территории контролируемой нынешними армянскими властями Нагорного Карабаха. Он оккупирован азербайджанскими силами с лета 1992 года при помощи подкупленных русских генералов. Геташенский район находится к северу от Шаумянского, и его жители были депортированы в результате совместных дейстивий советской армии и азербайджанского ОМОН-а, когда множество мирных жителей армян было убито. Оба района всегда были населены преимуществено армянами.