26 Հուլիս 2012 - 16:25 AMT
Նևադա նահանգից ամերիկյան կոնգրեսական, սենատորի թեկնածու Շելլի Բերքլին հանդես է եկել հայտարարությամբ` կապված Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի օկուպացիայի 38-ամյակի հետ: Կոնգրեսականի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Ես ուզում եմ գրավել գործընկերների ուշադրությունը Կիպրոս Թուրքիայի անօրինական և ողբերգական ներխուժման 38-րդ տարելիցի վրա: Թուրքական օկուպացիան, որը սկսվել է 1974թ. հուլիսի 20-ին, հազարավոր խաղաղ կիպրոսահույների անօթևան, առանց հող ու առանց ընտանիք է թողել: Մենք պետք է հիշենք այդ մասին և անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերենք այդ խնդրի լուծմանը:
Այդ ներխուժման վկան դարձած սերնդի մի շարք ներկայացուցիչներ այլևս չեն տեսնում այդ հակամարտության արդար լուծումը:
Միայն Թուրքիան է ճանաչել կղզու օկուպացված հյուսիսային հատվածը, բայց անգամ նա անհրաժեշտ կենսապայմաններ չի տրամադրում իր քաղաքացիների համար: Այդ մասին վկայում են կիպրոսյան թուրքերի վերջին ելույթները, որոնք իրենց դժգոհությունն են հայտնում թուրքական օկուպացիայից:
Դրա հետ մեկտեղ թուրքական պետությունը տարածաշրջանի ապակայունացման պատճառ է դարձել: Թուրքիան ճանաչում է Գազայի սեկտորում ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական կառավարությունը, Իսրայելից պահանջում դադարեցնել Գազայի ծովային շրջափակումը: Ավելին, Թուրքիայի քննադատությունն Իսրայելի հասցեին ևս ապակայունացնում է տարածաշրջանը:
Թուրքիան շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունն ու ԱՄՆ-ին սպառնում զանազան միջոցներ ձեռնարկել Կոնգրեսի կողմից այդ ողբերգական փաստի ճանաչման դեպքում: Թուրքիան նաև շարունակում է Հայաստանի շրջափակումը:
Ժամանակն է, որպեսզի թուրքերը դադարեցնեն իրենց սպառնալիքներն ու փաստերի ժխտումը, դուրս բերեն զորքերը Կիպրոսից և վերադարձնեն այն տարածքները, որոնք նրանց չեն պատկանում: Այսպիսով, միայն ու միայն կիպրոսցիները կկարողանան որոշումներ կայացնել իրենց ապագայի առնչությամբ»:

Американский конгрессмен от штата Невада, кандидат в сенаторы Шелли Беркли выступила с заявлением в связи с 38-ой годовщиной оккупацией Турцией Кипра. В заявлении конгрессмена, в частности, говорится: “Я хочу привлечь внимание коллег к 38-ой годовщине незаконного и трагического вторжения Турции на Кипр. Турецкая оккупация, начавшаяся 20 июля 1974 года, оставила тысячи мирных греков-киприотов без дома, без земли, без семей.
Мы должны помнить об этом и оказать необходимое содействие решению этого вопроса.
Многие представители поколения, ставшего свидетелем этого вторжения, уже не увидят справедливого решения этого конфликта. В тоже время у многие из выживших смогли вернуться в свои дома, чтобы увидеть их оккупированными.
Только Турция признала оккупированную северную часть острова, но даже она предоставляет необходимых условий жизни для своих граждан. Об этом свидетельствуют недавние выступления турок-киприотов, высказавших недовольство турецкой оккупацией.
Между тем, турецкое государство стало причиной дестабилизации региона. Турция признает террористическое правительство ХАМАСА в секторе Газа, она требует от Израиля прекратить морскую блокаду Газы. Более того, критика Турции в адрес Израиля дистабилизирует регион.
Турция продолжает отрицать Геноцид армян и угрожает США различными мерами в случае признания Конгрессом этого трагического факта. Турция также продолжает блокаду Армении.
Настало время, чтобы турки прекратили свои угрозы и отрицания фактов, вывели свои войска с Кипра и вернули и территории, которые им не принадлежат. Таким образом, киприоты, и только киприоты, смогут принимать решения относительно своего будущего”.
Конгрессмен Беркли: Турция должна прекратить политику отрицания Геноцида армян и освободить оккупированный Кипр