27 Հուլիս 2012 - 10:03 AMT
Արգենտինահայերը Բուենոս Այրեսում բողոքի ակցիա են կազմակերպել Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի Հարավային Ամերիկա այցի դեմ: Տասնյակ արգենտինահայեր դուրս են եկել փողոց ՀՀ և Արցախի դրոշներով, ինչպես նաև Ադրբեջանի քաղաքականությունը քննադատող պաստառներով` կոչ անելով դատապարտել Ադրբեջնի ցեղասպան և այլատյաց քաղաքականությունը:
Մամեդյարովի այցը մեծ արձագանք է ստացել նաև սոցցանցերում: Ինչպես գրում են Facebook-ի արգենտինաբնակ օգտատերերը, այս այցը խայտառակություն է Արգենտինայի համար և ուղղակիորեն կապված է Արգենտինայի վարած արտաքին քաղաքականության հետ, որին կես տարի առաջ իր ձայնը տվեց բնակչության 54 տոկոսը, որոնց մեծամասնությունն արդեն իսկ հիասթափված է նոր իշխանությունների գործողություններից:
Ավելի վաղ Արգենտինայի և Ուրուգվայի հայկական կազմակերպությունները ԶԼՄ-ներում հրապարակումների ու անմիջական շփումների միջոցով հիշեցրել են այդ երկրների կառավարություններին Ադրբեջանի հակահայկական ու ռազմատենչ քաղաքականության մասին, որը նա վարում է ամբողջ աշխարհում:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը Հարավային Ամերիկայում շրջագայության ժամանակ մտադիր է այցելել Կոլումբիա, Պերու, Արգենտինա ու Ուրուգվայ: Այցի հիմնական նպատակն է նոր շուկաների որոնումը տնտեսական կապերի ընդլայնման համար:

27 Июль 2012 - 09:08 AMT
Армяне Аргентины провели в Буэнос-Айресе акцию протеста против визита министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Южную Америку. Десятки членов армянской общины Аргентины вышли на улицы, неся флаги Армении и Арцаха, а также плакаты с призывом осудить азербайджанскую политику геноцида и ксенофобии.
Большой отклик визит Мамедъярова получил также в социальных сетях. Как пишут проживающие в Аргентине пользователи соцсети Facebook, «это визит является позором для Аргентины и напрямую связан с внешней политикой, проводимой нынешним правительством Аргентины, за которое полгода назад отдали свои голоса 54% населения, большинство из которых уже разочарованы действиями новых властей».
Ранее армянские организации Аргентины и Уругвая посредством публикаций в СМИ и непосредственных контактов напомнили правительствам этих стран о антиармянской и милитаристской политике Азербайджана, которую тот проводит во всем мире.
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров в рамках турне по Южной Америке собирается посетить Колумбию, Перу, Аргентину и Уругвай. Основная цель визита – поиск новых рынков для расширения экономических связей.