Այսօր հերթական բարձրաստիճան ադրբեջանցի պաշտոնյան աչքի ընկավ իր «մտքի թռիչքով» ու Հայաստանի և ԼՂՀ-ի հասցեին զառանցանքային մեղադրանքներով: Փոխխոսնակ, Փախստականների և բռնի տեղահանվածների հետ աշխատանքի պետկոմիտեի նախագահ Ալի Հասանովը «Հակամարտությունների հասցված վնասի հաշվարկը» թեմայով խորհրդաժողովում մեղադրել է Հայաստանին և ԼՂՀ-ին՝ ասելով, թե ազատագրված «տարածքներում ահաբեկչական խմբեր են նախապատրաստվում»: «Ադրբեջանը բազմիցս է միջազգային կառույցներին ներկայացրել դրան առնչվող փաստեր: Այդ ահաբեկչական խմբավորումները Հայաստանը ուղարկում է Ադրբեջան, Ռուսաստան, Թուրքիա, Եվրոպա, Ասիա և Մերձավոր Արևելք: Այստեղից դիվերսանտներ են ուղարկվում Ռուսաստան ու Վրաստան ազգային թշնամանք բորբոքելու համար»,-հայտարարել է նա:
Սակայն, Հասանովը դրանով չի հանգստանա, ինչպես ասում են Օստապի սանձերը քաշող չկա, և փոխխոսնակն ենթադրել է, որ Հայաստանը օգտագործում է այդ տարածքները «թմրանյութեր արտադրելու ու դրանք Եվրոպա ու Ասիա տարհանելու համար»:
Զարմանալի կլիներ, եթե նման «բացահայտումներից» հետո, ադրբեջանցի պաշտոնյան չսկսեց նորից իր շեֆի սիրած երգն այն մասին, թե Բաքուն պատրաստ է ուժային միջոցով լուծել ղարաբաղյան հարցը: «Պետությունը, նախագահն է կանագնած այս խոսքերի ետևում: Եթե Հայաստանը կառուցողական դիրք չորդեգրի, մենք գերագույն հրամանատարի հրամանով մոտ ապագայում կազատագրենք մեր հողերը»,-հայտարարել է նա:
Ընդ որում, ըստ Հասանովի, ադրբեջանական կառավարությունը, դեռ ջուրը չտեսած, բոբիկացել է, և պատրաստվում է այդ տարածքների գրավմանը հաջորդող գործընթացներին:
Լսելով ադրբեջանցի պաշտոնյաների նման զառանցանքները՝ նրանց չգիտես նախագահի, թե սուլթան Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ, զարմանում ես, թե ինչ համբերություն ունեն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները: Կարծես չի եղել ԱՄՆ, ՌԴ և Ֆրանսիայի հունիսյան հայտարարությունը Լոս Կաբոսում, որտեղ ասվում է, որ հակամարտությունն անհնար է լուծել ուժային միջոցներով և հարկավոր է խուսափել թշնամական հռետորաբանության լարվածությունից:
Սակայն, պաշտոնական Բաքուն, ինչպես նա արդեն բազմիցս է ապացուցել, անտեսում է բոլոր այդ հայտարարությունները, և ինչպես խոստովանում է փոխխոսնակը, Ադրբեջանը շարունակում է բացահայտորեն պատերազմի պատրաստվել:
Այնպես որ մենք ստիպված են պատրաստ լինել, տեղը դնելու համար Ադրբեջանի ցանկացած արկածախնդրություն: Իսկ Հասանովին կարելի է միայն ասել, որ, դեռ չլուծած փախստականների խնդիրը, նա ռիսկի է գնում ստանալու փախստականների ևս մի խմբաքանակ: Չէ որ այս անգամ մեր ուժերին արդեն ոչ ոք չի կարողանա կանգնեցնել ու կասեցնել նրանց կողմից Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բոլոր պատմական հայկական հողերի ազատագրումը:-

Сегодня очередной азербайджанский высокопоставленный чиновник отметился своим “полетом мысли” и бредовыми обвинениями в адрес Армении и НКР. Вице-премьер, председатель Госкомитета по работе с беженцами и вынужденными переселенцами Али Гасанов на конференции на тему «Подсчет ущерба от произошедших конфликтов» обвинил Армению и НКР в том, что они на освобожденных территориях “готовят террористические группы”. “Азербайджан неоднократно представлял международным структурам факты в связи с этим. Эти террористические группировки Армения засылает в Азербайджан, Россию, Турцию, Европу, Азию и на Ближний Восток. Отсюда посылаются в Россию и Грузию диверсанты для разжигания национальной вражды”,- заявил он.
Однако Гасанов на этом не успокоился. Как говорится, Остапа понесло, и вице-премьер продолжил, обвинив Армению в том, что она использует эти территории для “производства и транзита наркотиков в страны Европы и Азии”.
Было бы удивительно, чтобы после таких “разоблачений”, азербайджанский чиновник не затянул любимый мотив своего шефа о готовности Баку решить карабахский конфликт силовым путем. “Государство, президент стоят за своими словами. Если Армения не займет конструктивную позицию, то мы по приказу верховного главнокомандующего в ближайшее время освободим свои земли”,- заявил он.
При этом, по словам Гасанова, азербайджанское правительство, еще не видя брода, уже суется в воду, и готовиться к процессам после захвата этих территорий.
Слушая все подобные бредни азербайджанских чинуш во главе то ли с президентом, то ли с султаном Азербайджана Ильхамом Алиевым, диву даешься терпению и выдержке стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Как будто и не было июньского заявления президентов США, России и Франции в Лос-Кабосе, где подчеркивалось недопустимость решения конфликта силовым путем и необходимость избегать нагнетающей напряженность враждебной риторики.
Однако официальному Баку, как он это уже не раз демонстрировал, все эти заявления нипочем, и как признал вице-спикер, Азербайджан продолжает открыто готовиться к новой войне.
Так что придется нам готовиться к тому, чтобы в случае необходимости вновь поставить на место любителей авантюр из Азербайджана. А Гасанову можно лишь сказать, что, не решив еще проблем с нынешними беженцами, он рискует получить еще одну их партию. Ведь на этот раз от освобождения всех исторических армянских земель, находящихся под контролем Азербайджана, наши силы уже никто не остановит.