29 Հուլիս 2012 - 12:33 AMT
Լոնդոնում 30-րդ Օլիմպիական խաղերի կազմակերպիչները չեն թույլատրել անվանի խորհրդային մարմնամարզիկ, եռակի օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի քառակի չեմպիոն, Եվրոպայի երկակի չեմպիոն, ԽՍՀՄ 11-անգամյա չեմպիոն 83-ամյա Ալբերտ Ազարյանին կրել Հայաստանի դրոշը Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը: Ինչպես հաղորդում է NovostiNK-ը, իրենց որոշումը կազմակերպիչները հիմնավորել են լեգենդար մարզիկի տարիքով:
Դեռևս մի քանի ամիս առաջ Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշմամբ Օլիմպիադայի բացմանը Հայաստանի հավաքականի դրոշը պետք է կրեր Ալբերտ Ազարյանը: Սակայն Հայաստանում շփոթվել էին, երբ խաղերի բացման արարողությանը երկրի դշորը կրում էր թեքվանդոյիստ Արման Երեմյանը:
Հիշեցնենք, որ Ալբերտ Ազարյանը հայկական հավաքականի դրոշը կրել է 2008թ. Օլիմպիական խաղերի բացմանը Պեկինում, որտեղ Հայաստանը 6 բրոնզե մեդալ նվաճեց:

29 Июль 2012 - 12:32 AMT
Организаторы 30-ых Олимпийских игр в Лондоне не разрешили прославленному советскому гимнасту, трехкратному олимпийскому чемпиону, четырехкратному чемпиону мира, двукратному чемпиону Европы, 11-кратному чемпиону СССР 83-летнему Альберту Азаряну нести знамя Армении на церемонии открытия игр. Как передает NovostiNK, свое решение они обосновали возрастом легендарного спортсмена.
Еще несколько месяцев назад по решению Министерства спорта и по вопросам молодежи и Национального олимпийского комитета Армении знаменосцем сборной Армении на Олимпиаде должен был выступить Альберт Азарян. Однако в Армении пришли в недоумение, когда на церемонии открытия игр знамя страны нес таэквондист Арман Еремян.
Напомним, что Альберт Азарян был знаменосцем армянской команды на Олимпийских играх в Пекине в 2008 года, на которых Армения завоевала шесть бронзовых медалей.