Օգոստոսի 1-ի Բուենոս Այրես նահանգի Սան Իսիդրո վարչական շրջանի քաղաքային խորհուրդը` Խուլիա Ռիտա Քուզիսի նախագահությամբ, միաձայն կողմ քվեարկեց 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևին և միաժամանակ միացավ Արգենտինայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի կողմից 2006 թ. դեկտեմբերի 13-ին ընդունված թիվ 26199՝ «Ի հիշատակ հայ ժողովրդի կրած ցեղասպանության» հանրապետական օրենքին, որով ապրիլի 24-ը հռչակվել է «Ժողովուրդների միջև հանդուրժողականության և հարգանքի օր»:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, քաղաքային խորհրդի նիստին ներկա գտնվեցին Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը, Հայաստանեաց Առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Տեր Գիսակ Արք. Մուրադյանը, Սան Իսիդրո շրջանի հոգևոր հովիվ Մաշտոց քհն. Առաքելյանը, ինչպես նաև արգենտինահայ կառույցների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քվեարկության ավարտից հետո ելույթներ ունեցան Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը և Հայաստանեաց Առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Գիսակ Արք. Մուրադյանը: Վերջիններս, մեծապես կարևորելով Սան Իսիդրո քաղաքային խորհրդի կողմից ընդունված բանաձևը Հայաստանի և հայ ժողովրդի անունից իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին ճշմարտության և արդարության օգտին ընդունված փաստաթղթի առնչությամբ:

1 августа городской совет административного округа Сан-Исидо аргентинского штата Буэнос-Айрес единогласно принял резолюцию по признанию и осуждению Геноцида армян 1915-1923 гг. и присоединился к принятому 13-го декабря 2006 года Сенатом и Палатой депутатов Аргентины закону “В память пережитого армянским народом геноцида”, согласного которому 24 апреля было признано “Днем уважение и толерантности между народами”.
На заседании городского совета присутствовали посол Армении в Аргентине Ваагн Меликян, предстоятель Аргентинской и Чилийской епархии ААЦ архиепископ Гисак Мурадян, духовный пастырь Сан-Исидо Маштоц Аракелян, а также представители армянских организаций Аргентины.
После голосования выступили Ваагн Меликян и архиепископ Гисак Мурадян, которые, отметив важность решения городского совета Сан-Исидо, от имени Армении и армянского народа поблагодарили за принятие этого документа.