ԱՄՆ Կոնգրեսում տեղի է ունեցել վերջերս հրատարակված Քրիս Բողջալյանի «Ավազե ամրոցի աղջիկները» գրքի շնորհանդեսը, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության մասին: Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), միջոցառումը կազմակերպել էր ANCA-ն Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի կողմնակիցներ կոնգրեսականներ Ռոբերտ Դոլդի ու Ադամ Շիֆի հետ համատեղ:
«Այսօրվա միջոցառումը մեկ անգամ ևս գալիս է փաստելու Քրիս Բողջալյանի մեծ տաղանդը որպես գրողի, որը սովորեցնում է, լուսավորում է և ոգևորում է իր ընթերցողին,-նշել է ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանը:-Նրա վեպն արծարծում է Հայոց ցեղասպանության բազում չլուծված բարոյական ու մարդկային ասպեկտները: Մենք հուսով ենք, որ այդ ստեղծագործության միջոցով կշարունակենք մեր աշխատանքը մեր կողմը գրավելու համար Ամերիկային ու վերջ դնելով դեռևս անպատիժ մնացող այդ ոճրագործության հարցում թուրքական ժխտողականությանը»:
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆն իր հերթին որակել է Բողջալյանի գիրքը որպես «մի վեպ, որն ունի ներքին ուժ և հիանալի է շարադրում պատմության էությունը՝ ստիպելով մեզ խորասուզվել նրանց տառապանքների մեջ, որոնք անհետացան ու նրանց, ով պայքարեց քաղաքակրթության այն մութ տարիներին… Կարծում եմ, որ դա Հայոց ցեղասպանության մասին փաստերի ուսումնասիրման կարևոր մաս է կազմում ոչ միայն Կոնգրեսի, այլ նաև հայ ժողովրդի համար»:

На Капитолийском холме состоялась презентация недавно опубликованной книги Криса Бохджаляна “Девушки песчаного замка”, рассказывающей о Геноциде армян. Как сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA), мероприятие было организовано ANCA совместно со сторонниками резолюции о Геноциде армян, конгрессменами Робертом Долдом и Адамом Шиффом.
“Сегодняшнее мероприятие еще раз подчеркивает великий талант Криса Бохджаляна как рассказчика, который учит, просветляет и воодушевляет своих читателей,- отметил председатель ANCA Кен Хачикян.- Его роман поднимает множество неразрешенных моральных и человеческих аспектов Геноцида армян. Мы надеемся посредством этого произведения продолжить нашу работу дабы привлечь Америку на нашу сторону и окончательно покончить с турецкой политикой отрицания этого все еще остающегося безнаказанным преступления”
Конгрессмен Адам Шифф в свою очередь определил книгу Бохджаляна, как “роман, который имеет внутреннюю силу и прекрасно излагает суть истории, заставляя нас погрузиться в переживания тех, кто пропал, и тех, кто боролся в те темные времена цивилизации… Я думаю, что это жизненно важная часть изучения фактов о Геноциде армян не только для Конгресса, но и для армянского народа”.