ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջոնաթան Հեչթի հեղինակած բանաձևը, որում ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին կոչ է արվում սատարել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշումն ու ժողովրդավար անկախությունը: Այս մասին հաղորդում է ԱՄՆ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչությունը:
Բանաձևը դատապարտում է հայերի կոտորածները Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում, ինչպես նաև բռնարարքները, որ Ադրբեջանը կիրառել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշումը պահանջող խաղաղ ցուցարարների հանդեպ: Փաստաթուղթը շեշտում է, որ Ադրբեջանն իր թշնամական քայլերով ներկայումս նույնպես շարունակում է սպառնալ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությանը: Բանաձևը բարձր է գնահատում, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, չնայած շարունակական բռնություններին, 1991թ. Դեկտեմբերի 10-ին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով քվեարկեց հօգուտ անկախության, ազատության և ժողովրդավարության:
Բանաձևը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի արձանագրած հաջողությունները ժողովրդավարության կառուցման ասպարեզում և այդ առումով մեծ քայլ է գնահատում 2012թ. հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունները:
«Շնորհակալ ենք Մասաչուսեթսի Ներկայացուցիչների պալատին Արցախի ազատությունը սատարող բանաձև ընդունելու համար: Ընդունելով այս բանաձևը` Մասաչուսեթսի օրենսդիրները խրախուսել են մարդու իրավունքների և ազատությունների համընդհանուր արժեքները», բանաձևի ընդունման կապակցությամբ ասել է ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
«Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում կոնգրեսական Հեչթին այս հարցում իր ցուցաբերած վճռական առաջնորդության համար: Բարձր ենք գնահատում մեր հայրենակիցներ և երկարամյա աջակիցներ Ջեյմս Գալուստյանի և Միդլեսեքսի շրջանի Շերիֆ Փիթեր Կուտուջյանի մեծ նվիրվածությունը ու շարունակական ջանքերը՝ ուղղված ԱՄՆ-ում Արցախի շահերի հետապանդմանը»,- ավելացրել է Ավետիսյանը:

7 Август 2012 - 06:04 AMT
Палата представителей штата Массачусетс призвала президента США и Конгресс поддержать независимость НКР
Палата представителей американского штата Массачусетс приняла 6 августа резолюцию, в которой призывает президента США и Конгресс поддержать самоопределение и демократическую независимость Нагорного Карабаха. Об этом PanARMENIAN.Net сообщило представительство Нагорно-Карабахской республики (НКР) в США. Автором резолюции является член Палаты представителей Массачусетса Джонатан Хечт.
Резолюция осуждает погромы армян в Сумгаите, Кировабаде, Баку, а также те насильственные действия, которые Азербайджан применил в отношении мирных демонстрантов требовавших самоопределения Нагорного Карабаха. В документе подчеркивается, что Азербайджан своими враждебными шагами продолжает угрожать безопасности Нагорного Карабаха. В резолюции высоко оценивается то, что несмотря на регулярное насилие, 10 декабря 1991 года на всенародном референдуме проголосовало за независимость, свободу и демократию.
Резолюция приветствует зарегистрированный Нагорным Карабахом прогресс в сфере построения демократии, в том числе считает большим шагом состоявшиеся 19 июля президентские выборы в НКР.
“Балогодарен Палате представителей штата Массачусетс за принятие резолюции, поддерживающей независимость Арцаха. Приняв эту резолюцию, законодатели Массачусетса поддержали всеобщие ценности прав и свобод человека”, – заявил в связи с принятием резолюции постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян.
Аветисян также поблагодарил за содействие в принятие резолюции ее автора – конгрессмена Хетча, а также Джеймса Галстяна и шерифа Мидлесекса Питера Кутунджяна за их усилия по защите в США интересов Арцаха.