7 Օգոստոս 2012 - 08:22 AMT
Ռուսաստանի ջավախահայությունը խնդրում է Շառլ Ազնավուրին հրաժարվել Ախալցխայի «Ռաբաթ» ամրոցի մզկիթի դիմաց ելույթ ունենալուց
Ռուսաստանի ջավախահայությունը դիմել է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին` խնդրելով հրաժարվել Ախալցխայի «Ռաբաթ» ամրոցի մզկիթի դիմաց ելույթ ունենալուց:
Ռուսաստանի ջավախահայության դիմումի մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «2011թ սկսվել են և արդեն գրեթե ավարտին են հասցվում Ախլցխայի «Ռաբաթ» ամրոցի վերակառուցման աշխատանքները: Դատելով վրացական ոչ հավաստի աղբյուրներից` ֆինանսավորումն իրականացվել է կենտրոնական, մասամբ` տեղական բյուջեներից, սակայն, ինչպես նշում է տեղի բնակչությունը, վերակաուցման աշխատանքներն իրականացվել են թուրքական գումարներով:
Ախալցխայի ամրոցի տարածքն ավելի քան 7հա տարածություն է զբաղեցնում:Այստեղ տեղակայված են ճարտարապետական հուշարձաններ, այդ թվում` մզկիթն ու մեդրեսեն, որոնք կառուցվել են 1752թ: Բացի մահմեդական մզկիթի վերակառուցումից, շինարարություն է իրականացվում նաև «Փաշայի պատի» և «Փաշայի բաղնիքների» վրա:
Ինչպես բազմիցս հաղորդել են որոշ վրացական ԶԼՄ-ներ, թուրք-վրացական զարտուղի բանակցությունների արդյունքում վրացական կողմն առաջադրել է պայման, այն է` Բաթումիում «Ազիզիե» մզկիթի շինարարության հետ մեկտեղ վերականգնել նաև Ախալցխայի «Ահմեդիե» մզկիթը: Փոխադարձ պայմանավորվածության համաձայն, այդ մզկիթին կշնորհվի պատմական հուշարձանի կարգավիճակ, բայց բացառված չէ, որ այն ձեռք կբերի ֆունկցիոնալ նշանակություն և հետագայում կլինի գործող:
Միաժամանակ, վերջերս վրացական ԶԼՄ-ները տարածել են տեղեկատվություն, որ ամրոցի բացման առիթով աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը ցանկություն է հայտնել ժամանել Ախալցխա և ելույթ ունենալ երաժիշտների մեծ խմբի հետ միասին: Ակամայից հռետորական հարց է ծագում. որքանով է տեղին թուրքական յաթաղանից փրկված գաղթականների հետնորդին ելույթ ունենալ վերանորոգված թուրքական մզկիթի առջև:
Մենք դիմում ենք Ախալցխայի պատվավոր քաղաքացի, մեր թանկագին Շառլ Ազնավուրին` խնդրելով վերանայել այդ որոշումը: Իսկ նախնիների հայրենիքում ելույթ ունենալու մեծ ցանկության դեպքում մենք համոզված ենք, որ հայկական «Սուրբ Նշան» եկեղեցու բակը ոչնչով չի զիջի, ինչն ավելի ճիշտ կընդունվի Սամցխե Ջավախեթի հայ բնակչության կողմից»:

Джавахкская диаспора России обратилась к всемирно известному шансонье Шарлю Азнавуру с просьбой отказаться от выступления перед вновь отреставрированной турецкой мечетью в ахалцихской крепости "Рабат".В обращении Джавахкской диаспоры России, в частности, говорится: «В 2011 году были начаты и вот уже завершаются реабилитационные работы по восстановлению ахалцихской крепости “Рабат”. Судя по недостоверным грузинским источникам, финансирование проводилось из центрального и частично местного бюджетов, хотя как утверждает местное население, реставрация проводилась на турецкие деньги.
Территория ахалцихской крепости составляет более семи гектаров. На этом участке расположены архитектурные памятники, в том числе мечеть и медресе, построенные в 1752 году во времена турецкого владения Ахмед-паши. Наряду с реставрацией мусульманской молельни, рядом с мечетью идет строительство “Стены паши” и “Купальни паши”.
Как неоднократно сообщали некоторые грузинские СМИ, в результате грузино-турецких окольных переговоров турецкая сторона выдвинула условие, наряду со строительством мечети “Азизие” в Батуми, реставрировать также и ахалцихскую мечеть “Ахмедие”. Согласно взаимной договоренности, этой мечети будет присвоен статус исторического памятника, но не исключено, что она обретет свое функциональное значение и в дальнейшем будет действующей.
Вместе с тем, недавно грузинские СМИ распространили информацию, что по случаю открытия крепости всемирно известный шансонье Шарль Азнавур изъявил желание приехать в Ахалцихе и выступить с большой группой музыкантов. Невольно возникает риторический вопрос:
А насколько уместно потомку эмигрантов, бежавших и спасшихся от турецкого ятагана, сыну, отец которого – Микаел Азнавурян, будучи в 1917 году одним из активных участников самообороны Ахалцихе от турецких захватчиков под командованием градоначальника Зори Зоряна, выступать перед вновь реставрированной турецкой молельней?
Мы обращаемся к нашему дорогому и почетному гражданину Ахалцихе господину Шарлю Азнавуру с просьбой пересмотреть данное решение. А в случае особой необходимости или большого желания выступить на родине предков, мы уверены, что ничем не уступил бы двор армянской церкви “Сурб Ншан”, что будет намного почтительнее и правильнее воспринято армянским населением края Самцхе-Джавахка.»