Օրերս ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից հյուսված հերթական հեքիաթն առ այն, թե իբր այդ երկրի պաշտպանության նախարար Ս. Աբիևի անմիջական ղեկավարությամբ մշակված ռազմագործողության արդյունքում հուլիսի 27-ին Մռով սարի ուղղությամբ գրավել են ռազմավարական նշանակության մի բարձունք, իսկ այստեղ եղած հայ զինվորներից շատերը իբր կամավոր գերի են հանձնվել իրենց, ոչ այլ ինչ է, քան հիվանդ երևակայության արգասիք: Այդ մասին ասվում է Արցախի Պաշտպանության բանկի հայտարարությունում:
«Ավելին, նշված տեղեկատվության բովանդակությունից կարելի է եզրահանգել, որ ինչպես տվյալ հեղինակը, այնպես էլ այդ տեղեկությունը տրամադրած Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության «գաղտնի աղբյուրը» ոչ միայն չունեն տարրական ռազմավարական ու մարտավարական մտածողություն, այլև զուրկ են գոնե աշխարհագրական դիրքը պատկերացնելու ունակությունից: Զավեշտալի է, երբ հոդվածագիրը, հղում անելով այսպես կոչված տվյալ «ռազմագործողությանը» մասնակից սպաներից մեկի վկայությանը, նշում է, թե «գրավված» բարձունքից լավ երևում են «Աղդարան» (Մարտակերտը) և «Քելբաջարը» (Քարվաճառը) և այն բոլոր գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում խորքում:
Չնայած անշնորհակալ գործ է նման անլուրջ ապատեղեկատվությանն անդրադառնալը, այդուհանդերձ, հաշվի առնելով տարածված հաղորդագրության հանդեպ հասարակության դրսևորած հետաքրքրությունը, ՊԲ Լրատվության և քարոզչության բաժինը հայտնում է հետևյալը. – իրականում, նախ` ադրբեջանական կողմը բարձունք է զբաղեցրել ոչ թե իր նախկին դիրքի առաջնամասում, այլև թիկունքում: Երկրորդ` այսպես կոչված «ռազմագործողության» արդյունքում նույն այդ «գրավված» դիրքում ադրբեջանական բանակը ոչ թե, ինչպես իրենք են հաղորդում, կորուստներ է պատճառել հայկական զինուժին, այլև հակառակը, միայն հուլիսի 29-ից 31-ն ընկած ժամանակահատվածում հենց իրենք են տվել 1 զոհ և 2 վիրավոր: Երրորդ` «գրավված» բարձունքից ոչ միայն հնարավոր չէ տեսնել Մարտակերտը կամ Քարվաճառը, այլև այն բացի ադրբեջանական քարոզչության կողմից հորինված և սեփական ժողովրդին արհեստականորեն ոգևորելու դատարկախոսություն լինելուց, որևէ կոնկրետ ռազմավարական կամ մարտավարական նշանակություն չունի:
Վերոնշյալն ամփոփելով նկատենք, որ ինչպես միշտ, այս անգամ ևս ադրբեջանական քարոզչությունը, փորձելով իրեն հատուկ ոճով ցանկալին ներկայացնել իրականի փոխարեն, տակավին հայտնվել է իր համար արդեն սովորական դարձած խղճուկ վիճակում: Մի իրողություն, որից դուրս գալու համար հարևան, բայց ոչ բարյացկամ երկրի պետական ու ոչ պետական քարոզչամիջոցներին անհրաժեշտ է ապավինել ոչ թե դատարկ երևակայությանը, այլև դեպքերի իրական զարգացմանը: Հակառակ դեպքում կարծեցյալ օպերացիաների մշակ գեներալ Աբիևի զինվորները «գրավված» բարձունքներից հնարավոր է տեսնեն ոչ թե Մարտակերտն ու Քարվաճառը, այլև իրենց գերագույն գլխավոր հրամանատարի նստավայր Բաքուն»,- ասվում է հայտարարությունում:

Распространенная на днях пропагандистской машиной Азербайджана очередная сказка о том, что в результате разработанной при личном контроле министра обороны этой страны Сафара Абиева военной операции 27 июля азербайджанские силы заняли стратегически важную высоту на направлении горы Мров, а большинство находящихся там армянских солдат добровольно сдались в плен, не больше, чем проявление больной фантазии. Об этом говорится в заявлении Армии обороны Арцаха. Более того, добавляется в заявлении, из содержания распространенного азербайджанской стороной сообщения можно прийти к выводу, что как сам автор сообщения, так и его “тайный источник” в министерстве обороны Азербайджана не обладают ни элементарным стратегическим и тактическим мышлением, но и не в состоянии представить географическое расположение.
“Смешно, что автор статьи, ссылаясь на свидетельства офицера, якобы участвовавшего в этой “военной операции”, пишет, что с “захваченной” высоты хорошо видны Агдара (Мартакерт) и Кельбаджар (Карвачар) и все процессы, происходящие в глубине. Несмотря на то, что комментировать подобную несерьезную дезинформацию – дело неблагодарное, тем не менее, учитывая интерес общество, проявленный к этому сообщению, Отдел информации и пропаганды Армии обороны Арцаха сообщает следующее: на самом деле, во-первых, азербайджанская сторона заняла высоту не на переднем крае своих бывших позиций, а в тылу. Во-вторых, в результате этой “военной операции”, как сообщается, армянская сторона не только не понесла потери, а, наоборот, в период с 29-го по 31-ое июля потери понесла азербайджанская сторона 1 убитым и 2 ранеными. В-третьих, с “взятой” высоты не только невозможно увидеть Мартакерт или Карвачар, но она вообще не имеет никакого конкретного стратегического или тактического значения, кроме того, что выдумана азербайджанской пропагандой.
Подводя итоги, отметим, что как всегда, так и сейчас азербайджанская пропаганда, пытаясь присущими ей методами выдать желаемое за действительное, оказалась в ставшей ей уже привычной жалкой ситуации. Ситуации, для выхода из которой пропагандисткой машине соседней, но отнюдь не дружественной страны необходимо полагаться не на пустые фантазии, а на реальное развитие событий. В противном случае солдаты разработчика выдуманных операций, генерала Абиева с «занятых» высот смогут увидеть не Мартакерт или Каравачар, а резиденцию их верховного главнокомандующего – Баку”, – говорится в заявлении Армии обороны Арцаха.