Ռուսաստանը հույս ունի, որ 2012-2013թթ ընթացքում ղարաբաղյան հակամարտությւան կարգավորման հարցում առաջընթաց կլինի: «Սա չափազանց բարդ, խճճված թեմա է, որն ունի իր արմտաներն ու պատմությունը: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, նախկինի նման, պետք է կենտրոնացնել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի վրա»,-«Գոլոս Ռոսսիի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը:
«Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանը ԱՊՀ-ում մեր ամենամոտ գործընկերներն են: Մեզ համար թանկ են հարաբերությունները և Երևանի, և Բաքվի հետ և արդար ու ազնիվ ճանապարհով անում ենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի մոտեցնենք ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ երկու կողմերի դիրքորոշումներն էլ»,-ասել է նա:
Կարասինի խոսքով, գոյություն ունի Մինսկի խումբ, որտեղ կան համանախագահներ և Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահնգների, Ռուսաստանի, ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներ, որոնք բարեխղճորեն աշխատում են, մեկնում են տարածաշրջան, հանդիպում են Հայստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, օգնում են նրանց գտնել ապագ փաստաթղթերի համար ընդունելի ձևակերպումներ: «Մենք ամեն կերպ սատարում ենք այդ գործունեությանը և հույս ունենք, որ այն մոտ ապագայում որոշակի արդյունք կտա»,-ասել է նա:
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ 2012-2013թթ ընթացքում այս հարցի լուծման հարցում առաջընթաց կգրանցվի:

Россия надеется на продвижение в 2012-2013 годах в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. "Это чрезвычайно сложная, запутанная тема, которая имеет свои корни, свою историю. Усилия по урегулированию карабахского конфликта, как и прежде, следует фокусировать на Минской группе ОБСЕ", – сказал в интервью радиостанции "Голос России" заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин.
"И Армения, и Азербайджан являются нашими близкими партнерами по СНГ. Мы дорожим отношениями и с Ереваном, и с Баку и справедливо и честно делаем все возможное для того, чтобы сблизить позиции обеих сторон по теме Нагорного Карабаха", – сказал он.
По словам Карасина, существует Минская группа, в которой есть сопредседатели и представители Франции, Соединенных Штатов, России, представители ОБСЕ, которые очень добросовестно работают, ездят в регион, встречаются с лидерами Азербайджана и Армении, помогают им найти приемлемые формулировки для будущих документов.
"Мы эту деятельность всячески поддерживаем и рассчитываем на то, что она вскоре приведет к конкретному результату", – сказал он.
Официальный представитель МИД России выразил надежду на то, что в 2012-2013 годах в решении данного вопроса удастся продвинуться вперед.