«Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջին» դիմած սիրիահայ մի տղամարդ, ով այժմ ընտանիքով գտնվում է Հալեպում, փոխանցեց, որ երեկ Հալեպում ընթացող բախումների ժամանակ զոհված 2 հայերը սպանվել են ապստամբ քրդերի կողմից: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց «Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջի» հիմնադիր-ղեկավար, գրող-հրապարակախոս Անահիտ Ադամյանը:
«Մեզ դիմած սիրիահայն ասում է, որ իրենք հստակ չգիտեն` դա եղել է պատահականություն, թե դիտավորյալ է արվել: Հնարավոր է, որ հայերին դրել են կառավարական զորքերի զինվորների տեղ և սպանել են», – ասաց Ադամյանը: Նա նաև ասաց, որ սիրիահայը չի ցանկանում հրապարակել իր ինքնությունը:
Հրապարակախոսը հավելեց նաև, որ համաձայն սիրիահայի խոսքերի` քրդերի այդ խումբը եղել է ոչ թե կառավարական ուժերի կողմից, այլ ապստամբների:
Երեկ Հալեպում ընթացող բախումների ժամանակ երկու հայ սպանվել էր, մեկը` վիրավորվել: Համաձայն որոշ տեղեկությունների` նրանք փորձում էին պաշտպանել Հալեպի հայաբնակ թաղամասերը:

Обратившийся к администраторам “Страницы помощи и содействия сирийским армянам” в Facebook сирийский армянин, который сейчас находится в Алеппо с семьей, сообщил, что погибшие вчера во время массовых беспорядков в Алеппо двое армян были убиты курдами-повстанцами. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила основатель-руководитель “Страницы помощи и содействия сирийским армянам” в Facebook, писатель – публицист Анаит Адамян.
“Обратившийся к нам сирийский армянин говорит, что они точно не знают, было ли это умышленное убийство, или случайное. Возможно, что армян приняли за солдат правительственных войск, потому и убили”, – сказала Адамян. Она также отметил, что сообщивший эту информацию сирийский армянин не захотел называть своего имени..
Публицист также добавила, что, согласно словам последнего, эта группа курдов принадлежала не к правительственным силам, а к повстанческим.
Вчера, во время массовых беспорядков в Алеппо двое армян были убиты, один – ранен. Согласно некоторым сведениям, они пытались защитить армянонаселенные районы Алеппо.