Ռուս-հայկական միջկավարական հանձնաժողովը ձևավորվել է և նրա առաջին նիստը տեղի կունենա այս տարվա աշնանը: Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, այդ մասին հաղորդել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ բանակցությունների ժամանակ: «Աշնանը նախատեսված է ռուս և հայ գործընկերների հանդիպումը: Նրանց առջև դրված է շատ ճիշտ խնդիր` մինչև 2020-ը տնտեսության ոլորտում մեր հարաբերությունների զարգացման պլան, ճանապարհային քարտեզի պատրաստում»,- ասել է Պուտինը:
ՌԴ նախագահի խոսքով, ռուսական կողմից հանձնաժողովը կգլխավորի տրանսպորտի նապարար Մաքսիմ Սոկոլովը: Պուտինը հիշեցրել է, որ երկրու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2011-ի արդյունքներով կազմել է 1 մլրդ դոլար, իսկ 2012-ի առաջին կեսում ապրանքաշրջանառությունն աճել է 32 տոկոսով անցած տարվա նույն շրջանի համեմատ: Բացի դրանից, Պուտինի խոսքով, ամեն տարի Ռուսաստանում աշխատող Հայաստանի քաղաքացիներն իրենց ընտանիքներին ուղարկում են շուրջ 1 մլրդ դոլար, ինչը կազմում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի զգալի մասը:
Իր հերթին, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ 1 մլրդ դոլարը փոխադարձ ապրանքաշրջանառության համար վերջնակետ չէ և առաջիկա 2-3 տարիներին կարելի է կրկնապատկել կամ նույնիսկ եռապատկել ապրանքաշրջանառությունը:
Հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը նշել է նաև երկու երկրների հաջող ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: «Մենք երկարացրել ենք Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետները: Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի գտնվելը բխում է մեր անվտանգության շահերից»,- ասել է նա:
Հայաստանի նախագահը նաև հավելել է, որ այս տարվա աշնանը հանրապետությունում ՀԱՊԿ շրջանակներում տեղի կունենան զորավարժություններ:

Российско-армянская межправительственная комиссия сформирована и ее первое заседание пройдет осенью этого года. Как передает РИА Новости, об этом сообщил президент России Владимир Путин на переговорах с президентом Армении Сержем Саргсяном. "Осенью запланирована встреча российских и армянских коллег. Перед ними стоит очень правильная задача – план развития наших отношений в сфере экономики до 2020 года, сделать дорожную карту", – сказал Путин.
По словам президента РФ, с российской стороны комиссию возглавит глава Минтранса Максим Соколов. Глава российского государства напомнил, что товарооборот между двумя странами по итогам 2011 года составил 1 миллиард долларов, а товарооборот в первой половине 2012 года вырос на 32% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кроме того, по слова Путина, ежегодно граждане Армении, работающие в России, перевозят своим семьям около 1 миллиарда долларов, что составляет значительную часть ВВП этой республики.
Со своей стороны Серж Саргсян отметил, что 1 миллиард долларов – это не предел для взаимного товарооборота, и "в ближайшие два-три года можно будет удвоить или даже утроить товарооборот".
В ходе встречи, Серж Саргсян также отметил успешное военно-техническое сотрудничество двух стран. "Мы продлили сроки пребывания российской военной базы в Армении. Мы считаем, что нахождение российской военной базы в Армении – в интересах нашей безопасности", – сказал он.