Հալեպի հայկական թաղամասերում իրավիճակը գնալով կարգավորվում է: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց «Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջի» հիմնադիր-ղեկավար Անահիտ Ադամյանը` փոխանցելով Հալեպում բնակվող սիրիահայի խոսքերը:
Ինչպես Ադամյանին պատմել է ֆեյսբության էջին դիմած սիրիահայերից մեկը` իրավիճակը առավել հանգիստ է և կառավարական զորքերն արդեն բավականաչափ տիրապետում են Հալեպում տիրող իրավիճակին:
«Ասում է` Հալեպի հայկական թաղամասերում սննդի հետ կապված խնդիրներ չկան: Հայկական և, ընդհանուր առմամբ, քրիստոնեական թաղամասերում խանութներն աշխատում են», – ասաց Ահանիտ Ադամյանը:
Նրա խոսքով, էլեկտրականության հետ որոշ խնդիրներ եղել են, բայց երեկվանից արդեն աստիճանաբար իրավիճակը կարգավորվում է:
«Մոտ մեկ շաբաթ առաջ էլեկտրաէներգիան անջատվում էր` օրը մինչև 4-5 ժամ. վերջին օրերին քաղաքում հոսանք լինում էր առավելագույնը երկու ժամ: Ասում է, որ երեկ գիշերվանից ինչ էլեկտրամատակարարումը վերականգնվել է քաղաքում բջջային հեռախոսակապն ու ինտերնետը չեն գործում», – հավելեց Ադամյանը:
Չնայած ընդհանուր իրավիճակի խաղաղությանը` երկու օր առաջ Հալեպի Ջդայդե թաղամասում պայթաց կամարը վնասել էր Բերիո Հայոց թեմի առանորդարանի շենքը: Կամարի բեկորներից կոտրվել էին շենքի ճակատային մասին ապակիները: Հասցվել էր միայն նյութական վնաս:

14 Август 2012 - 12:01 AMT
Чем дальше, тем ситуация в армянонаселенных районах Алеппо улучшается. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила создатель – руководитель “Страницы помощи и содействия сирийским армянам” в Facebook Анаит Адамян, цитируя слова проживающего в Алеппо сирийского армянина. По его словам, правительственные войска уже в достаточной степени владеют ситуацией в Алеппо.
“Как рассказал этот человек, в армянонаселенных районах Алеппо нет проблем с едой. В армянском, и, в целом, в христианских районах работают магазины”, – сказала Адамян. По ее словам, были некоторые проблемы с электричеством, но со вчерашнего дня они постепенно решаются.
“Еще неделю назад электричество отключалось до 4-5 часов в день, а в последние несколько дней свет в городе включали буквально на несколько часов. По словам нашего информатора, со вчерашней ночи электроснабжение восстановилось, взамен – не работают мобильная связь и интернет”, – добавила Адамян.
По мнению сирийского армянина, интернет и мобильную связь отключили специально. “Говорят, что это делается для того, чтобы правительство смогло помешать связи между повстанцами, а также сохранить секретность действий армии”, – сказала Адамян.
Жители Алеппо также сообщают, что на пропускном пункте аэропорта кроме флага оппозиционной «Свободной армии Сирии» виден и флаг Аль-Каиды. Повстанческие силы распространяют сведения о том, что аэропорт Алеппо закрыт.
“Эта новость пока неофициальна. Армяне из Алеппо только отмечают, что некоторые авиакомпании прекратили полеты в Сирию”, – заключила Адамян.