14 Օգոստոս 2012 - 13:41 AMT
Դ.Մեդվեդևը հանձնարարել է արդյունաբերության և առևտրի նախարարությանն ու ԱԳՆ-ին մշակել «Արմավիայի» կողմից «Սուպերջեթ-100»-ի շահագործման հարցը
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հանձնարարել է արդյունաբերության և առևտրի նախարարությանը և ԱԳՆ-ին «Միավորված ավիաշինարարական կորպորացիա» ԲԲԸ-ի հետ միասին մինչև սեպտեմբերի 15-ը մշակել «Արմավիա» ավիաընկերության կողմից «Սուպերջեթ-100» ինքնաթիռի շահագործման հարցը:
Համապատասխան հանձնարարական է պարունակվում այսօր կառավարության մամլո ծառայության կողմից հրապարակված արձանագրությունում «Ուղևորների տարածաշրջանային ավիափոխադրումների զարգացման մասին» խորհրդակցության արդյունքում:
«Արմավիան» այդ դասի ինքնաթիռների առաջին շահագործողն է, սակայն մի շարք ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, որ «Արմավիան» մտադիր է հրաժարվել առաջին ինքնաթիռի շահագործումից և չի ցանկանում ձեռք բերել երկրորդ «Սուպերջեթ»-ը, ինչպես պլանավորվել է նախկինում:

14 Август 2012 - 13:25 AMT
Дмитрий Медведев поручил Минпромторгу и МИД РФ проработать вопрос эксплуатации «Суперджета-100» «Армавией»
Председатель правительства России Дмитрий Медведев поручил руководству Минпромторга и МИДа совместно с ОАО "Объединенная авиастроительная корпорация" проработать до 15 сентября вопрос эксплуатации самолета "Суперджет-100" авиакомпанией "Армавиа". Об этом передает ИТАР-ТАСС.
Соответствующее поручение содержится в опубликованном сегодня пресс-службой правительства протоколе по итогам совещания "О развитии региональных авиаперевозок пассажиров", которое состоялось ранее в Новосибирске.
"Армавиа" является первым эксплутантом самолетов этого класса, однако ряд СМИ сообщил, что "Армавиа" намерена отказаться от эксплуатации первого самолета и не намерена приобретать второй "Суперджет", как планировалось ранее.