15 Օգոստոս 2012 - 09:59 AMT
Հալեպում վիճակն օրըստօրե վատանում է: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց Հալեպի սիրիահայ բնակիչ Արսեն Հեքիմյանը, հավելելով, որ արդեն 6 օր է, ինչ բնակարաններում հոսանք չունեն, 4 օր էլ` ինտերնետ:
«Հաճախ կրակոցներ և ռումբերի պայթյուններ են հնչում: Օդում թռչում են ինքնաթիռներ, որոնք ռմբակոծում են Հալեպը», – ասաց Հեքիմյանը:
Սիրիահայի խոսքով` ընդդիմությունը բավական ուժեղ է, իսկ կառավարական զորքերը «խայտառակ պարտություններ են կրում»: Սիրիահայի դիմել է ֆեյսբուքյան «Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջին»` Հայաստան գալու ցանկությամբ:
«Ուզում են ընտանիքով գալ Հայաստան սեպտեմբերի սկզբին, բայց չգիտեն ինչ պիտի անեն: Ասում են, որ մնալն արդեն անհնար է», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջի» հիմնադիր-ղեկավար Անահիտ Ադամյանը:
Սիրիահայի հավաստմամբ` Հալեպում հայերից շատերի մոտ կարծիք է ձևավորվել, որ Հայաստանը չի ուզում իրենց ընդունել և որ հայաստանցիները դժգոհ են իրենցից:
«Ես ամեն ինչ անում եմ, որ տեղացի հայերին հակառակն ապացուցեմ և որ բոլոր ցանկացողները գան ինձ հետ Հայաստան», – եզրափակեց Հեքիմյանը:

15 Август 2012 - 10:14 AMT
В сирийской столице Алеппо ситуация ухудшается день ото дня. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал армянский житель Алеппо Арсен Экимян, добавив, что вот уже 6 дней в квартирах нет электричества, и 4 дня нет Интернета.
“Часто слышны выстрелы и разрывы бомб. В воздух поднимаются самолеты, бомбящие Алеппо”, – сказал Экимян.
По его словам, оппозиция достаточно сильна, а правительственные войска “терпят позорное поражение”. Сирийский армянин обратился в “Страницу содействия и помощи сирийским армянам” в Facebook с просьбой приехать в Армению.
“Я хочу в начале сентября с семьей переехать в Армению, однако, не знаю, что я должна сделать для этого.
Говорят, что оставаться здесь уже просто невозможно”, – сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net основатель и руководитель “Страницы содействия и помощи сирийским армянам” Анаит Адамян.
По ее утверждению, в Алеппо у большинства армян сложилось мнение, что Армения не хочет их принять, и что местные армяне не рады их возвращению.
“Я делаю все возможное, чтобы доказать местным армянам обратное, а также чтобы все желающие смогли приехать в Армению”, – сказал Арсен Экимян.