17 Օգոստոս 2012 - 08:40 AMT
Օգոստոսի 9-ին Լոս Անջելեսում ստեղծվել է Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի հանձնախումբ, որը պետք է համակարգի և ղեկավարի ԱՄՆ-ում կազմակերպվելիք հիշատակի միջոցառումները` 2015թ. ապրիլի 24-ին ընդառաջ:
Հանձնախմբի ստեղծմանը նախորդել էին համայնքային խորհրդակցություններ` ԱՄՆ արևմտյան ափի հայկական խոշորագույն կառույցների հետ: Հանձնախմբի ստեղծումը արտացոլում է այդ կառույցների որոշումը` Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների կազմակերպման ջանքերը կենտրոնացնել միասնական ռազմավարական ծրագրի ներքո:
Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները համակար•ող ԱՄՆ արևմտյան ափի հանձնախումբը համակարգելու է տարածաշրջանային մարմինների գործունեությունը և սատարելու է նրանց նախաձեռնությունները:
Հանձնախումբը նաև սերտորեն համագործակցելու է Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական մարմնի և Սփյուռքի համանման կառույցների հետ:

17 Август 2012 - 09:45 AMT
9 августа в США создана комиссия по подготовке мероприятий24 апреля 2015 года, посвященных 100-летию Геноцида армян. Комиссия должна координировать приуроченные к этой дате мероприятия на Западном побережье США.
Созданию комиссии предшествовали консультации в общинах с участием крупнейших армянских организаций Западного побережья. В распространенном комиссией заявлении отмечается, что “создание комиссии является воплощением решения этих структур сконцентрировать усилия по организации мероприятий в единой стратегической программе”.
Комиссия западного побережья США по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян будет координировать деятельность региональных структур, и поддерживать их инициативы. Комиссия будет также активно сотрудничать с государственным органом Армении по координации мероприятий, приуроченных к траурной дате, а также с соответствующими структурами диаспоры.