17 Օգոստոս 2012 - 09:51 AMT
“Շատ լավ և հաղթական տրամադրությամբ եմ վերադարձել Լոնդոնից: Հրման երկրորդ մոտեցման ժամանակ, երբ չհաշվեցին քաշը, զարմացա, բայց երրորդի ժամանակ շատ վստահ ու հոգեբանորեն պատրաստ մոտեցա ծանրաձողին ու կարողացա բարձրացնել ծանրաձողը: Այդ պահին դեռ չէի իմանում, որ բրոնզե մեդալ էի նվաճել”,- ասաց Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր և Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում բրոնզե մեդալ նվաճած Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75 կգ)
Մարզուհին խոստովանեց, որ իր հարազատ Քասախ գյուղում իրեն անակնկալ էր սպասվում, որին մասնակցում էր գրեթե ողջ գյուղը:
“Այս տարի կամուսնանամ, մեկ տարի կհանգստանամ ու 2014 թվականից կրկին ելույթներս կշարունակեմ: Հիմա իմ առաջնային նպատակն է քաշ հավաքել, որ կարողանամ 190 կգ բարձրացնել, որպեսզի Օլիմպիական չեմպիոն Զուլուլուի և աշխարհի չեմպիոն Կաշիրինայի հետ պայքարեմ ոսկե մեդալի համար: Ցանկանում եմ մինչև 110 կգ քաշ ունենալ”,- ընդգծեց նա:
Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանն էլ նշեց, որ մի քիչ տխուր է , որ այդքան էլ շատ չեն Օլիմպիադայում նվաճված մեդալները:

17 Август 2012 - 11:01 AMT
“Я вернулась из Лондона в прекрасном настроении. Я очень удивилась, когда мою вторую попытку не засчитали, но я не унывала и во время третьего подхода я уже была психологически настроена и уверена в себе, благодаря этому я смогла достичь успеха. В тот момент я не знала, что завоевала бронзовую медаль”, – сказала чемпионка Европы, бронзовый призер Чемпионата мира, бронзовый призер Олимпиады в Лондоне Рипсиме Хуршудян (+75 кг).
Спортсменка призналась, что в ее родном селе Кассах ее ждал сюрприз, там ее встретили всем селом. “В этом году я выйду замуж, а свои выступления я продолжу в 2014 году. Сейчас моей первейшей задачей является набрать вес, чтобы я смогла поднять 190 кг, это позволит мне побороться против Олимпийской чемпионки Джулулу и чемпионки мира Кашириной за золото. Я хочу прибавить в весе до 110 кг”, – заявила Рипсиме Хуршудян.
Главный тренер женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсисян в свою очередь отметил, что он ему немного грустно, что на Олимпиаде было завоевано мало медалей.