Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Միթ Ռոմնիին հանդիպել երկրի հայ համայնքի ղեկավարության հետ և շարադրել իր տեսակետն այն հարցերի շուրջ, որոնք կարևոր են ԱՄՆ հայերի համար:
Միթ Ռոմնիին հասցեագրված ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանի նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Ես խնդրում եմ Ձեզ հրապարակավ ներկայացնել Ձեր գերակայությունները և քաղաքականությունը, որը Դուք անցկացնելու եք որպես նախագահ, այն հարցերի շուրջ, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում հայազգի ընտրողների համար: Ցանկանում եմ նաև Ձեզ հանդիպման հրավիրել մեր համայնքի առաջնորդների հետ` նախագահական ընտրություններում հայերի մասնակցությունը քննարկելու համար:
Այդ հանդիպումը մեզ հնարավորություն կտա նախանշել առաջիկա ամիսներին և տարիներին մեր համատեղ աշխատանքի ուղիները, ինչպես նաև թույլ կտա ԱՄՆ հայերին նոյեմբերի նախագահական ընտրություններին մասնակցել` լիակատար տեղեկատվություն ունենալով Ձեր դիրքորոշման մասին այն հարցերի շուրջ, որոնք մեզ համար մեծ նշանակություն ունեն»:
Օգոստոսի 16-ին ANCA-ն կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային հանդիպել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ` նրանց հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով: Չնայած 2008-ին հնչած ` «ԱՄՆ հայերին բոլոր հուզող հարցերի շրջանակում հայ համայնքի հետ ակտիվորեն համագործակցելու» նախընտրական խոստմանը, Օբաման այդպես էլ չկարողացավ հանդիպել համայնքի առաջնորդների հետ:
ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանի` Օբամային ուղղված նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Ես Ձեզ դիմում եմ խնդրանքով` Ձեր խոստամնը համապաատասխան, ակտիվորեն համագործակցելու հայկական սփյուռքի հետ, հանդիպում կազմակերպելու մեր համայնքի հետ` Հայկական հարցերի շուրջ Ձեր վարչակազմի քաղաքականությունը քննարկելու նպատակով: Ինչպես գիտեք, Ձեր նախագահության առաջին իսկ ամսվանից, ANCA-ն պարբերաբար, պաշտոնապես և հրապարակորեն դիմել է Ձեզ` հայկական համայնքի հետ անձնական շփման մասին խնդրանքներով:
Նման հանդիպումները, որոնք առայժմ, ցավոք չեն կայացել, կարող են անհրաժեշտ հարթակ ստեղծել կարծիքների ազատ փոխանակման համար և թույլ կտան Ձեզ անձամբ մեզանից լսել այն հարցերը, որոնք մեր անհանգստությունն ու հիասթափությունն են առաջացնում, ինչպես նաև ապագայի վերաբերյալ մեր հույսերը: Ձեր և հայ համայնքի միջև անմիջական երկխոսության բացակայությունը վնասում է մեր ժողովրդավարությանը և ձեր դիվանագիտությանը»:
Հաշվի առնելով ուշադրության այն մակարդակը, որը Ձեր վարչակազմը տրամադրում է հայկական հարցերին և այն ժամանակահատվածը, որը Դուք տրամադրում եք արտասահմանյան պշատոնական անձանց և տեղական խմբերին, որոնք թշնամական են մեր արժեքների և հայացքների նկատմամբ, այնուամենայնիվ, հուսով ենք, որ Ձեր նախագահությունը չեք ավարտի հայկական համայնքի առաջնորդների հետ գոնե մեկ պաշտոնական հանդիպում չանցկացնելով»:

Армянский Национальный Комитет Америки призвал кандидата в президенты США Митта Ромни встретиться с руководством армянской общины страны и изложить свою точку зрения по вопросам, представляющим интерес для армян США.
В адресованном Митту Ромни письме председателя ANCA Кена Хачикяна, в частности, говорится: «Я обращаюсь к вам с просьбой публично представить свои приоритеты и политику, которую вы будете проводить в качестве президента по вопросам, представляющим интерес для избирателей армянского происхождения. Также я хочу пригласить вас на встречу с лидерами нашей общины для обсуждения участия армян Америки в президентских выборах.
Эта встреча предоставит вам возможность изложить ваше видение волнующих нас вопросов, обозначить приоритеты и наметить пути нашей совместной работе в ближайшие месяцы и годы. Это также позволит армянам США идти на президентские выборы в ноябре, владея полноценной информацией о вашей позиции по вопросам, имеющим для них большое значение».
16 августа Кен Хачикян призвал президента США Барака Обаму провести встречу с лидерами армянской общины США. Несмотря на прозвучавшие во время избирательной кампании Обамы в 2008 году обещания “активно сотрудничать с армянской общиной по всему спектру интересующих армян США вопросов”, нынешний президент так и не смог встретится с лидерами общины.
В адресованном Обаме письме Кена Хачикяна, в частности, говорилось: «Я обращаюсь к вам с просьбой, в соответствии с вашим обещанием активно сотрудничать с армянской диаспорой, организовать встречу с лидерами нашей общины для обсуждения политики вашей администрации в отношении Армянских вопросов. Как вы знаете, с первого месяца вашего пребывания на посту президента ANCA регулярно, официально и публично обращается с просьбой о личном общении с лидерами армянской общины. Подобные встречи, которых пока, к сожалению, не было, могут создать необходимую платформу для открытого обмена мнениями, и позволят вам лично от нас услышать о вопросах, вызывающих нашу обеспокоенность и разочарование, и о наших надеждах на будущее. Отсутствие прямого диалога между вами и армянской общиной вредит нашей демократии и вашей дипломатии.
Учитывая тот уровень внимания, которое уделяет ваша администрация армянским вопросам и то время, которое вы выделяете для встреч с иностранными официальными лицами и местными группами, враждебными нашим ценностям и взглядам, мы все же надеемся, что вы не завершите сове президентство, так и не проведя хотя бы одну официальную встречу с лидерами армянской общины.»