Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի անդամները Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերից հետո մի քանի շաբաթ կհանգստանան, ապա կվերադառնան մարզումներին:
Ինչպես նշեց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը, իրենք արդեն սեպտեմբերից կսկսեն նախապատրաստվել արդեն նոր քառամյա ցիկլին:
“Նոյեմբերին կկայանա Հայաստանի մեծահասակների առաջնությունը, որից հետո հավաքականը կկազմավորվի և կմեկնի Ծաղկաձոր: Այնտեղ մենք կունենանք ընդհանուր և ֆիզիկական պատրաստվածության մարզումներ”,- նշեց Ջուլֆալակյանը:
Հոկտեմբերին կկայանա Եվրոպայի գավաթի խաղարկությունը, որին կմասնակցի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը: Ըստ մարզչի, սա հնարավորություն կտա երիտասարդ ըմբիշներին ավելի փորձ ձեռք բերել:
Նշենք, որ Օլիմպիական խաղերում հունահռոմեական ըմբիշներից արծաթե մեդալ էր նվաճել Արսեն Ջուլֆալակյանը, իսկ Արթուր Ալեքսանյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր:

Члены сборной Армении по греко-римской борьбе после Олимпийских игр в Лондоне несколько недель смогут отдохнуть, после чего вновь вернутся к тренировкам. Как отметил главный тренер сборной Армении, Олимпийский чемпион Левон Джулфалакян, они уже с сентября начнут готовиться к новому четырехлетнему циклу.
“В ноябре состоится взрослый Чемпионат Армении по греко-римской борьбе, после которого сформируется состав сборной, который отправится в Цахкадзор. Там мы проведем тренировки по общей и физической подготовке”, – отметил Джулфалакян.
В октябре состоится розыгрыш Кубка Европы по греко-римской борьбе, в котором примет участие и молодежная сборная Армении. По словам тренера, это позволит молодым борцам набраться больше опыта.
Отметим, что на Олимпиаде в Лондоне серебряную медаль завоевал Арсен Джулфалакян, а Артур Алексанян стал бронзовым призером.